Elektronické řízení Sklopce

Toto fórum je věnováno sekci ELEKTRONIKA na webu Sakul World.

Moderátor: Spolupracovníci

  • Advertisement

Elektronické řízení Sklopce

Příspěvekod Sakul » čtv 03. lis 2011 18:21:33

V tomto vláknu se zabýváme touto konstrukcí. Bližší informace naleznete na webu Sakul World.
Díky tomu, že bydlím na malém městě a to v okrajové části již prakticky od malička se věnuji lovu myší. Začínal jsem s klasickou sklapovací pastí. Protože však ty běžně prodávané nebyly pro mne dost dobré, tak jsem si je začal upravovat. Později jsem je opustil pro jejich vysokou nespolehlivost a nízkou efektivitu. A protože považuji za krajně nesportovní používat nějaké jedy, postavil jsem si už možná před 20lety z Merkuru sklopec. První verze byla vybavena zcela mechanickou spouští, ale i tak sklopec vykazoval vysokou účinnost. Postupem času a jak jsem se začal zajímat o elektroniku, začal jsem i sklopec zdokonalovat a přidávat elektronické prvky. Prvním vylepšením bylo odporové snímání a elektrické vybavení spouště pomocí motoru. To fungovalo sice uspokojivě, ale jen za určitých klimatických podmínek a postupně se zanášely senzory a bylo nutné je stále čistit. Proto jsem od odporového snímání upustil a začal bádat co použít, ke snímání, že je myš uvnitř. První myšlenka padla na optickou závoru. Tato myšlenka byla ovšem okamžitě zavrhnuta z důvodu obrovské energetické náročnosti. Napájení mám řešeno z 9V baterie a na tuto baterii musí sklopec pracovat několik měsíců.
Průlomem se stalo snímaní pomocí PIR senzoru. Ten má spotřebu v řádu stovek uA a navíc je zcela bezkontaktní a může být umístěn vně sklopce. S tímto systémem pracoval sklopec dlouhé roky s prakticky 100% účinností. Poslední dobou však začal vykazovat problém mechanický mikrospínač, jež signalizoval aktivaci spouště a zároveň po zaklapnutí odpojil baterii, aby se šetřila energie. Sice jsem si sehnal nový mikrospínač, ale protože ten původní byl nestandardní musel by se náhradní složitě montovat. Takže jsem se rozhodl i tento mechanický prvek vypustit a navrhnout nové řízení.
A samozřejmě v dnešní době počítačů je takřka nemožné postavit něco, co by nebylo nějakým tím počítačem řízeno a tak i moje nová elektronika je řízena mikropočítačem. V současnosti pracuji na software pro počítač, jež by měl být během pár dnů hotový a pak už se jen Vy malé potvůrky třeste. S tímto zařízením už nebude mýt žádná myš šanci.
Několik obrázků a celou konstrukci řízení přidám v následujících dnech. Takže kdo se chce přidat do boje může zkusit můj systém.

Tak tady přidávám krátkou ukázku videa, kde je vidět sklopec v akci. Do budoucna připravuji zcela novou konstrukci sklopce a to včetně ovládání servem a nejspíš procesorem PIC16F630 včetně bezdrátové signalizace.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=efFJAHrcpqo[/youtube]

Tady je již ukázka finálního provedení jež lze nasadit do akce:
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Zpět na Elektronika


  • Advertisement

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků