Stopky v4.1

Toto fórum je věnováno sekci ELEKTRONIKA na webu Sakul World.
  • Advertisement

Stopky v4.1

Příspěvekod Sakul » čtv 05. zář 2019 13:24:22

A je to tady přátelé. Máme konečně novou variantu stopek nejen pro hasiče!

Nějaké to info z vývoje najdete v tomto tématu.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
BTC: 12JRVcmawzEPtgTd9SgC5ujDCGaUrgZ9vt
Sakul
Administrátor
Administrátor

Věk: 39

Re: Stopky v4.1

Příspěvekod alesak » pát 13. zář 2019 12:52:50

Dobrý den, už se těším na zveřejnění a hurá do stavby, slíbil jsem našim hasičům, že přes zimu dám časomíru dohromady, tedy včetně velkého displeje (LED pásky + bezdrátový přenos). Zde prosím ještě otázka, kdybych chtěl více externích bezdrátových displejů (jeden hlavní velký dvouřádkový a dva menší jednořádkové na terče) je možnost na jeden vysílač 433MHz přiřadit více přijímačů a na displeji (pod terči) určit jaký má zobrazovat čas. Děkuji za info.
alesak
Chcíplotina
Chcíplotina

Příspěvekod Sakul » pát 13. zář 2019 18:49:31

alesak píše:Zde prosím ještě otázka, kdybych chtěl více externích bezdrátových displejů (jeden hlavní velký dvouřádkový a dva menší jednořádkové na terče) je možnost na jeden vysílač 433MHz přiřadit více přijímačů a na displeji (pod terči) určit jaký má zobrazovat čas. Děkuji za info.

Bezdrátové moduly v pásmu 433MHz (HC-11/12) podporují transparentní přenos. To znamená, že jeden vysílač (stopky) může vysílat data do libovolného počtu displejů.
Zároveň, to jaký čas se na daném displeji zobrazuje (pokud je jednořádkový) záleží na navolených adresách daného displeje. Takže je klidně možné udělat variantu s jednou tabulí, která má 2 řádky a zobrazuje časy obou terčů + na každý terč umístit jednořádkový displej s jeho časem.
INFO:

Sakul
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod alesak » pon 16. zář 2019 8:37:28

Děkuji za info, takhle jsem si to představoval. Velký displej bych chtěl vyrobit z LED pásků, máte prosím nějaký vyzkoušený typ s dobrou vyditelností, případně jakou desku (fólii) před displej, aby to bylo dobře vidět i za slunečného počasí. Chci začít vyrábět displeje a nakoupit potřebné díly, tak abych nemusel zbytečně vymýšlet již vymyšlené a vyzkoušené. Dále mně napadlo zrealizovat i bezdrátový přenos od spínačů na terčích, aby to trenéři měli co nejjednodušší a nemuseli třikrát týdně natahovat dlouhou kabeláž až k terčům, přece jenom to vše dělají ve svém volném čase a každá ušetřená starost je pro ně plus, namáte tento bezdrátový přenos terčů u někoho již realizovaný? Ještě jednou děkuji za ochotu. S pozdravem
alesak
Chcíplotina
Chcíplotina

Příspěvekod Sakul » pon 16. zář 2019 9:28:59

Nejprve tedy k tomu LED pásku: Já osobně se příliš konstrukcí celých tabulí nezabývám, nicméně pár jsem jich již udělal. V principu je to tak, že samozřejmě čím větší je svítivost tím lepší je viditelnost. Například tabuli pro fotbalisty jsem dělal s LED páskem s 240LED/m (velikost číslo 300mm). S tím byli spokojeni. Taktéž jsem dělal jeden panel s LED pásky 120LED/m (velikost čísla 200mm) a to bylo taktéž celkem OK. Menší hustota je pak spíše vhodná do vnitřních prostor. Pro venkovní prostor není vhodné v podstatě nic pod 9W/m.
Nicméně je nutné si pohlídat příkon LED pásku, protože starší drivery používající čip ULN zvládají maximálně 0,5A na jedno číslo. Novější drivery vybavené mosfet tranzistory pak zvládají v pohodě 1-2A.
Jako přední kryt je možno použít nějaké barevné plexi. Samozřejmě v barvě použitých diod. Zde platí, že čím je tmavší, tím je to lepší.

Bezdrátový přenos od terčů: Zde je to již složitější z mnoha důvodů. Tím největším problémem je latence, která se u levných modulů pohybuje v desítkách ms, což pak způsobí chybu měření. Další problém je pokud dojde k sepnutí terčů příliš rychle po sobě nemusí to být zaznamenáno, případně opět s obrovskou latencí. Svého času jsem doporučoval k vyzkoušení moduly od Flajzara, ale ty se ukázaly jako nevhodné. Takže nyní mohu doporučit moduly HC-11 přepnuté v IO režimu. Ale opět upozorňuji, že to nemám v praxi ověřené a ověřovat to nebudu. Takže je to na každém jestli si to vybádá. a podá o tom případně report.
Samozřejmě bezdrátový přenos sebou nese i další problémy, kvůli kterým to nemusí vždy fungovat správně, takže je většinou pro toto použití nedoporučuji.
INFO:

Sakul
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod alesak » pon 16. zář 2019 9:58:49

Děkuji za rychlou odpověď, jdu tedy bádat a v případě úspěchu podám report.
alesak
Chcíplotina
Chcíplotina

Zpět na Elektronika

• Advertisement