Problém s Mosfet mini modulem pro větší výkony

Toto fórum je věnováno sekci 3D Tisk na webu Sakul World.
  • Advertisement

Problém s Mosfet mini modulem pro větší výkony

Příspěvekod Mosan » ned 08. črc 2018 15:58:32

Ahoj,
zakládám nové téma, protože jsem tuto problematiku nikde na fóru nenašel, tak snad jsem jen blbě nehledal. Nicméně, co řeším...
Chci rozjet vyhřívání desky na tiskárně, ale protože výkon desky je příliš velký, koupil jsem si modul vis odkaz https://www.aliexpress.com/item/New-3D-printer-hot-bed-Power-expansion-board-Heatbed-power-module-MOS-tube-high-current-load/32819689994.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.755d4c4dMn9RD2. Zapojení jednoduché, snad pro opice a tím mě zaráží jedna věc. Pokud propojím tento modul s elektronikou Ramps 1.4, deska nekontrolovatelně topí a elektronika ji neovládá. Všiml jsem si, že jakmile připojím modul na svorky pro topnou desku, ihned se rozsvítí dioda u tranďáku, jako by programově měl být sepnutý, ale není. Jak jej odpojím, dioda zhasne a obvod se rozepne. Když zkusím na výstup Rampsu připojit jen diodu přes odpor bez mosfet modulu, nebo jen vyhřívání extruderu, vše funguje jak má, ale jak tam zapojím mosfet modul, obvod je uzavřený a deska by se upekla. Když to zkouším na samotném arduinu, tak mosfet modul funguje bez problému, ale na Rampsu ne. Řešil toto někdy někdo? Je snad vadná Ramps deska? Jak už to řeším dlouhodobě, tak mě nic nenapadá, co bych měl ještě vyzkoušet. Díky moc a zatím se mějte.
Uživatelský avatar
Mosan
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned 08. črc 2018 13:52:18

Re: Problém s Mosfet mini modulem pro větší výkony

Příspěvekod Sakul » ned 08. črc 2018 16:36:55

Sice nevím jak je interně zapojen ten výkonový mosfet, ale podle obrázků předpokládám, že je spínán logickou 1 na vstupu S. Vůbec netuším proč tam je to přepínání 12/24. Jestli to potřebuje takhle vysoké napětí, aby seplo nebo kvůli vstupnímu napětí?
Z principu to nemůžeš připojit na Ramps na výstup topení BED. Tam je spínáno GND a 12V je tam pořád. Tím pádem ti to sepne, i když to nemá topit. Navíc to není na žádném potenciálu a tak to plave a chová se to chaoticky. Takže bych zkusil jestli to jde spínat 5V a pokud ano tak bych to napojil na některý výstup pro serva. Musíš připojit signál ze serva na vstup S a nezapomenout propojit i GND, aby to bylo na stejném potenciálu.
No a pak si jen ve firmware změň výstup pro ovládání topení podložky na daný výstup serva.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Problém s Mosfet mini modulem pro větší výkony

Příspěvekod Mosan » pon 09. črc 2018 11:34:37

Těžko říct, co tím Číňan myslel když tam dával přepínač 12/24, přijde mi, že to jen přiřadí větší odpor na bázi, ale nějak detailně jsem to nestudoval, překáží tam chladič a jsem línej ho sundavat :D Spínání lze provést i 5 volty, takže stačí překonfigurovat výstupy a bude to šlapat jak potřebuju. Děkuju moc za rychlou odpověď, moc jsi mi pomohl, ještě jednou díky:)
Uživatelský avatar
Mosan
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned 08. črc 2018 13:52:18

Re: Problém s Mosfet mini modulem pro větší výkony

Příspěvekod schusterj » čtv 12. črc 2018 18:35:44

Odpovídám trochu opožděně, ale protože tenhle modul používám ve spojení s deskou MKS GEN 1.4, vím jak funguje. Pro připojení se využívají svorky B-CTL a je jedno jakou použiješ polaritu, protože je na vstupu usměrňovací můstek a potom optočlen a teprve mosfet. Připojuje se přímo na výstup pro vyhřívanou desku řídící elektroniky a je jedno jestli je to MKS, RAMPS....atd. Druhý vstup S-GND se dá zapojit pouze jak píše Sakul. Tak je jednodušší použít zapojení první jak píšu - konektor B-CTL na BED řídící desky.
Uživatelský avatar
schusterj
Profík
Profík
 
Příspěvky: 173
Registrován: pon 04. pro 2017 21:39:37


Zpět na 3D Tisk


  • Advertisement

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků

cron