Stavba kostky začátečníkem

Toto fórum je věnováno sekci 3D Tisk na webu Sakul World.
  • Advertisement

Stavba kostky začátečníkem

Příspěvekod mikk1 » úte 22. pro 2020 9:58:54

Zdravím,
poměrně delší dobu přemýšlím nad pořízením nějaké fdm 3d tiskárny.
Prošel jsem už hodně diskuzí, recenzí a od pořízení nějakeho Endera po Průšu jsem dospěl k tomu, že ideální bude vlastní stavba.
Jako první možnost je tu Rebel II, zkoukl jsem video návod pana domacího na youtubu a pak dalších pár stavebnic přes kopie MK3 po Zaribo. Snažil jsem si udělat takovou osobní rešerži a vzít v potaz mechanickou konstrukci vzhledem k užitným vlastnostem tiskarny vs. pracnost a cena.

Jako nejslibnější jsem shledal konstrukci typu CoreXY/kostky a jeji deriváty s linearním vedením (tuhost konstrukce, minimalni vůle/třeni/vibrace, schopnost vyššich rychlosti, kinematika tisku, neochlazovani pohybem, moznost zakrytovani, subtilnost konstrukce atd). Zkrátka snad sama výhoda kromě složitějši stavby a nevhodnodnosti pro greenhorna :)

No a teď k mému dotazu. Je to postavitelné člověkem který opravdu není 3D guru a má za sebou X projektů, ale má určité strojírenské zkušenosti a ohledně elektroniky taky něco málo pochytil?

Prošel jsem už některé typy tiskaren - mohl bych Vás požádat o názor?

Rebel S-Cube: zde se mi libi jednoducha konstrukce z al profilů 30x30, kinematicky mechanismus, jeden pohon Z osy a samozrejmě, že se jedná o český projekt. Nicměně mám pocit na to, že projekt začal v roce 2017 a autor sliboval ucelený návod na stavbu/vyšši podporu atd, tak oproti Rebelu 2 je počet staveb minimalní a podpora taky. Zda se že tvůrci/komunita nemá zajem.

Hypercube Evolution: tady asi neni co vytknout, nejčetněji používaná kostka, moznost single/dual osy Z, obrovska komunita, navody na stavbu, spoustu variaci, hodně kladných recenzí atd..

BLV MNG Cube: z mého pohledu asi nejpropracovanejsi stavebnice s navodem a podporou od designera, pocetna komunita, kompletní mechanicky/firmwarovy/designovy navrh, elektronicka cast pouzivajici 32bit duet desku, bl touch/IR/piezo, co se komu libi, napinani remenu atd..
Spousta recenzi na top kvalitu tisku
Pro mne zatim asi nejslibnější varianta...

Rail core 2
už ne tak početna komunita, pravděpodobně z důvodu nejnovejsi konstrukce, nicméně podpora, bom a návody na dostatečné úrovni. Co se mi osobně přijde propracovane je třibodové upnuti bedu na osach Z a jejich kompenzace pomoci motoru. Nicmeně netuším, zda to má až tak velký benefit a stavba z profilu 15x15 i když maximalně vyztužená zakrytováním mi přijde jako prasarna bez patřičné tuhosti.
Na youtube, ale na určitých kanalech zabyvajicich se 3d peji chvalu jako aktualně nejlepší tiskarna a mokry sen kazdého, kdo chce mít vytisky kvalitní.

Omlouvám se za poněkud delší první příspěvek.
Uživatelský avatar
mikk1
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte 22. pro 2020 8:30:14

Re: Stavba kostky začátečníkem

Příspěvekod Sakul » úte 22. pro 2020 16:47:53

Vůbec se neomlouvej za nějaký dlouhý příspěvek. Přesně takto to má vypadat a kdyby tam byly i odkazy na jednotlivé konstrukce je o naprosto dokonalé.
Nyní, ale ke tvému dotazu. Osobně jsem otestoval stavbu již hodně tiskáren včetně kostky. Za mě asi není úplně ideální se jako začátečník pouštět do stavby kostky. Její stavba je rozhodně náročnější než klasická konstrukce třeba Rebela II. Jsou pravdou i mnohé uvedené výhody, ale jsou tam celkem zákeřné záludnosti.
Hlavní problém je právě ta mechanická tuhost. Na první pohled se to může zdát masivní a tudíž tuhé, ale mám jinou zkušenost. Samozřejmě pokud jsou použity kvalitní profily minimálně 30x30mm (+ jejich kvalitní spojení) a tiskárna není zbytečně velká, dá se to určitě udělat dostatečně pevné. Jen pro ilustraci moje Tronxy X5S když jede na plnej kotel tak podložka vibruje cca o 2-3mm. Ale tím, že to vibruje celé, tak to kupodivu nějak tiskne. Ale je to velká tiskárna 330x330x400mm tiskové plochy s titěrnýmy profily 20x20mm + stojny z 20x40mm. Ta tuto velikost bych to viděl na profily minimálně 40x40mm a hodně, hodně zpevněné.
Co se týká elektroniky, tak zde se určitě vyplatí už 32b řízení z důvodu značné výpočetní náročnosti, případně použití moderních driverů na SPI sběrnici.
Zmiňuješ také třímotorové vyrovnání podložky. To je určitě zajímavé a pokud je tisková plocha větší jak 200x200, tak by to mohlo mít i smysl. Samozřejmostí je pak totální rovinnost této tiskové plochy (takže tisk na sklo nebo podobný povrch). Nicméně pokud je použit třeba BL-Touch je to dle mne zcela zbytečné.

Jinak mne zaujala konstrukce kostky HevORT, což je celkem mazec. Do něčeho podobného bych se i klidně pustil.



Takže závěrem. Samozřejmě zhodnocení tvých schopností je čistě na tobě. Ovšem pokud se rozhodneš pro stavbu čehokoli a bude třeba cokoli konzultovat, tak určitě napiš a buď já nebo někdo jiný se určitě pokusíme poradit. No a třeba přineseš zajímavou inspiraci se do něčeho vrhnout.
Jen tedy upozornění: Hlavně ne žádnou čínskou stavebnici (tiskárnu) kostky jako je třeba Tronxy, to jsou neskutečné šmejdy. Na druhou stranu se s nima člověk dobře vyblbne a dost se doví, pokud to teda vydrží až do konce.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1749
Věk: 44
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08


Zpět na 3D Tisk


  • Advertisement

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků