Tiskárna Rebel II a firmware Merlin

Toto fórum je věnováno sekci 3D Tisk na webu Sakul World.
  • Advertisement

Re: Tiskárna Rebel II a firmware Merlin

Příspěvekod Chroust » sob 15. říj 2016 18:11:09

Děkuji moc. Mám zase o čem přemýšlet a to se mě moc líbí učit se něčemu novému. Už vás prozatím nebudu otravovat a přeji příjemný zbytek víkendu. :?: :idea: :D
3D tisku Zdar !!!
Uživatelský avatar
Chroust
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 27
Registrován: stř 12. říj 2016 7:51:24

Re: Tiskárna Rebel II a firmware Merlin

Příspěvekod Chroust » ned 16. říj 2016 17:20:20

Tak jsem zkoušel nahrát ten váš FW a nepovedlo se to. Zkusil jsem nahrát stejným způsoben ten od p. Zahradníka a ten se updatoval dobře do Arduina. Dělal jsem to přesně podle vašeho návodu a zkrátka když chci nahrát váš soubor tak to hlásí update failed. Jedu nyní momentálně tisk od Zahradníka a jede to dobře. Tak nevím .....
3D tisku Zdar !!!
Uživatelský avatar
Chroust
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 27
Registrován: stř 12. říj 2016 7:51:24

Re: Tiskárna Rebel II a firmware Merlin

Příspěvekod Sakul » ned 16. říj 2016 17:45:30

No ono to přes XLoader hlásí na konci chybu, ale normálně se to nahraje a funguje aspoň teda mě.
Ale pokud Vám to běhá na verzi od Zahradníka asi není důvod používat jiný.
Já jsem dělal svůj jen z důvodu, abych měl nejnovější verzi, naučil se to nakonfigurovat a hlavně abych byl schopen to rozběhnout na nové tiskárně, kterou se chystám postavit. Taková splácanina založená na Prusa i3.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1743
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Tiskárna Rebel II a firmware Merlin

Příspěvekod Chroust » ned 16. říj 2016 18:45:56

Aha, tak jsem to potom nezkoušel jestli tiskárna běhá. Tak já to zkusím ještě jednou a dám vědět :-)
3D tisku Zdar !!!
Uživatelský avatar
Chroust
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 27
Registrován: stř 12. říj 2016 7:51:24

Re: Tiskárna Rebel II a firmware Merlin

Příspěvekod Chroust » pon 17. říj 2016 17:06:34

Tak jsem znova nahrál váš FW a tiskl jsem stejný objekt, jako na ten Zahradníkův. Při tisku dochází k sekáním celé tiskárny, spíše chod není plynulí. Nahrál jsem Zahradníka a tam to plynule chodí akorát mám problém s tou teplotou a jednou mě to nahlásilo error, tak jsem Repetier zresetoval a pak to šlapalo. Šla by úprava té teploty upravit u Zahradníka ? Ne, že bych hanil vaší verzi, ale Zahradník u mě maká zatím v pohodě.
3D tisku Zdar !!!
Uživatelský avatar
Chroust
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 27
Registrován: stř 12. říj 2016 7:51:24

Re: Tiskárna Rebel II a firmware Merlin

Příspěvekod Sakul » pon 17. říj 2016 19:26:43

Zdravím, jak jsem psal pokud to chodí dobře se Zahradníkovou verzí není asi třeba ji měnit. Ono dost záleží při nastavování firmware na konkrétním hardware, a přeci jen naše tiskárny budou asi trochu odlišné.
Samozřejmě lze upravit i Zahradníkovu verzi na vyšší teplotu. Je to následující řádek:
Kód: Vybrat vše
132 // When temperature exceeds max temp, your heater will be switched off.
133 // This feature exists to protect your hotend from overheating accidentally, but *NOT* from thermistor short/failure!
134 // You should use MINTEMP for thermistor short/failure protection.
135 #define HEATER_0_MAXTEMP 290
136 #define HEATER_1_MAXTEMP 275
137 #define HEATER_2_MAXTEMP 275
138 #define BED_MAXTEMP 150

Na řádku 135 se nastaví požadovaná maximální teplota. Já dávám 290, což dle dosavadních testů v pohodě stačí.
Přílohy
MaxTeplota-Marlin.png
Ukázka, kde se upravují Max teploty.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1743
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Tiskárna Rebel II a firmware Merlin

Příspěvekod Chroust » pon 17. říj 2016 20:35:11

Asi máte pravdu v těch tiskárnách. Ono stačí jiné zuby na kladkách, třeba i jiné motory a jiné a jiné věci. Ty teploty předělám a uvidím jak to maká, ale doufám, že to bude v naprosté pohodě. Vytiskl jsem si už i krabičku a udělal jsem si v DesignSparku i držák přímo na Rebela. Až grafický display dorazí, tak to nafotím komplet.
Rebel 2.jpg
3D tisku Zdar !!!
Uživatelský avatar
Chroust
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 27
Registrován: stř 12. říj 2016 7:51:24

Re: Tiskárna Rebel II a firmware Merlin

Příspěvekod Chroust » úte 18. říj 2016 18:11:58

Tak mám už ten grafický display. Dá se nějak upravit ten soubor od Zahradníka viz příloha jak jste mě poslal ? Vy ho upravujete asi v jiném SW je to ten z koncovkou (hex). Jediný mě zapne tu grafiku, ale nejsou tam pro změnu ty teploty. Zkoušel jsem opravit ty, které nahrávám přes program Arduino, ale háže to nějaké chyby. Děkuji
Marlin-rebel2-glcd-305-115200-hex.zip
(853.68 KiB) 760 krát
3D tisku Zdar !!!
Uživatelský avatar
Chroust
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 27
Registrován: stř 12. říj 2016 7:51:24

Re: Tiskárna Rebel II a firmware Merlin

Příspěvekod Sakul » úte 18. říj 2016 20:04:30

No ono to je trochu složitější. Firmware ve formátu HEX není možno editovat. Upravovat jde pouze projekt ve formátu INO.
Celý problém Zahradníkova firmware je ten, že se musí kompilovat v programu Arduino IDE a to v nějaké hodně staré verzi například v1.0.6 No a tyto staré verze nepodporují export HEX souborů. Další problém je, že pro zkompilování je nutná externí knihovna (u8glib) pro grafický displej a opět musí být hodně stará, aby byla kompatibilní s kompilovaným projektem.
Do přílohy jsem tedy dal upravený firmware od Zahradníka. Je zvednuta teplota na Max 290°C, nastaven grafický displej, upraveny předvolby pro PLA a ABS a taktéž upravena minimální teplota trisky pro aktivaci extruderu na 180°C(původně bylo 170°C). Jinak krom estetických úprav (úvodní obrazovka) jsem nic jiného neměnil.
Nevím jestli Vám to, ale bude chodit, neb je to takto nastaveno defaultně na moji tiskárnu. I když je to přímo verze z webu pana Zahradníka včetně všech jeho nastavení, krom těch co jsem psal, že jsem změnil.
Kdyby to nešlo můžete si přes Repetier upravit proměnné v EEPROM podle Vašeho hardware. Tento firmware to má nastavené viz přiložený obrázek.
Přílohy
Sakul-Marlin-v1.0.2-GLCD.zip
Upravena teplota na Max290°C, teploty pro PLA a ABS + Min teplota pro aktivaci extruderu na 180°C.
(858.75 KiB) 750 krát
EEPROM.png
Nastavení ve firmware.
EEPROM.png (12.82 KiB) Zobrazeno 42110 krát
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1743
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Tiskárna Rebel II a firmware Merlin

Příspěvekod Sakul » stř 19. říj 2016 3:56:38

Jinak tady ještě přikládám odkaz na knihovnu U8Glib se kterou by to mělo jít na Arduino IDE v1.0.6 zkompilovat. To pro případ, že by se vtom chtěl někdo vrtat a ještě si to poladit k obrazu svému.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1743
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Tiskárna Rebel II a firmware Merlin

Příspěvekod Chroust » stř 19. říj 2016 6:43:53

Jste borec. Váš zaslaný soubor se mě povedlo nahrát do desky, tak by ta teploty měli být v pohodě. Pravda je, že Zahradník používá verzi 1.0.6 protože jiné neboli mladší FW nejdou nahrát a když přeinstaluji Arduino IDE na verzi 1.6.x tak se opět nechytám. Mám ještě další problém a to z tím zakoupeným grafickým displejem. Vše funguje, ale u nastavení filamentu nemohu nastavit hodnotu na 1,75 pouze jen na od 2,50 -3,50. Je ten displej v pořádku ? Připadá mě, že se ty čísla nějak překrývají. Nafotil jsem tu obrazovku a i přichycení na Rebela. Snad jsem tam při montáži něco nepokazil.
IMG_6777.JPG

IMG_6779.JPG
3D tisku Zdar !!!
Uživatelský avatar
Chroust
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 27
Registrován: stř 12. říj 2016 7:51:24

Re: Tiskárna Rebel II a firmware Merlin

Příspěvekod Sakul » stř 19. říj 2016 12:58:46

Tak jsem rád, že to klaplo. Trochu jsem si s tím v noci hrál. K tomu průměru filamentu. Tato volba by měla být pouze pro průměr 3mm, takže pokud se používá 1,75 měla by být tato předvolba vypnutá. A ano grafika u této položky blbne (možná i u dalších). Je tam nastavena nejspíš špatná velikost písma nebo příliš dlouhý text v překladu. Rozhodně displeji nic není a je to čistě problém firmware.
Koukal jsem, že máte na rámu LED pásek pro osvětlení. Máte to na obou stranách nebo jen z jedné strany? Taky si tam budu muset něco dát, aby bylo dobře vidět na probíhající tisk.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1743
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Tiskárna Rebel II a firmware Merlin

Příspěvekod Sakul » stř 19. říj 2016 14:20:40

Tak tady přikládám mnou upravené firmwery pro tiskárnu Rebel II. Starší verze je založena na verzi od pana Zahradníka s tím, že některé parametry jsou upraveny. K dispozici je vždy zkompilovaná verze (HEX) pro méně zkušené a nezkompilovaná verze pro zkušenější pokud by si chtěli udělat ještě další úpravy.

Info o verzích:
Sakul Marlin v1.0.2 GLCD - HEX nebo Sakul Marlin v1.1.0 RC7 GLCD - HEX
------------------------------
Marlin v1.0.2 nebo Marlin v1.1.0 RC7 (nejnovější verze firmware)

Parametry:
Deska - RAMPS 1.4
Displej - Full Graphic Smart Controler (RepRapDiscount)
Podpora SD - Zapnuta
Podpora EEPROM - Zapnuta
BaudRate - 115200 bps
Drivery - DRV8825 (mikrokrok 1/32)
DRV8825 proud - 0,5V na běžec trimu
Osa Z - M6 se stoupáním závitu 1 mm (6400 kroků na milimetr)
Osy X,Y - řemenice T2.5 s 16 zuby (160 kroků na milimetr)
Extruder - 305 kroků na milimetr
Max teplota trisky - 290°C
Min teplota trisky - 180°C (pro pohyb extruderu)
Teplota PLA - Tryska 210°C, Podložka 70°C
Teplota ABS - Tryska 260°C, Podložka 120°C

Další info k tiskárně:
http://download.clexpert.cz/3dtisk/2016 ... el232p.htm

Nepoužívejte tento Firmware, pokud si nejste jisti, že jeho nastavení odpovídá nastavení Vaší tiskárny. Použití nesprávného Firmware povede k totální nefunkčnosti Vaší tiskárny.


Tato verze je určena pro tiskárnu Rebel II, používající GLCD displej se čtečkou SD karet. Nahrání firmware se provádí pomocí programu XLoater, kde vybereme DEVICE: Rebel II, nastavíme patřičný COM port, kde máme tiskárnu připojenou, vybereme požadovanou verzi firmware (souboru s koncovkou HEX) a klikneme na tlačítko Upload. Po dokončení najrávání se ve spodní liště programu XLoader oběví nějaké čislo a následuje hlášení bytes uploaded. Tímto byla aktualizace firmware úspěšně dokončena. Tiskárna se restertuje a následně je připravena k provozu.
Přílohy
Sakul firmware Rebel II.zip
Obsahuje všechny soubory včetně knihovny pro kompilaci staré verze firmware v Arduino IDE v1.0.6
(10.59 MiB) 908 krát
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1743
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Tiskárna Rebel II a firmware Merlin

Příspěvekod Chroust » stř 19. říj 2016 17:31:31

Tak předvolbu mám vypnutou, ale display funguje jak má. Zkusím i nové soubory, které jste vložil do fóra a udělám test. Co se týká mé tiskárny, tak je osvětlena ze tří stran ... konečně vidím i na objekty :-)
IMG_6784.JPG
3D tisku Zdar !!!
Uživatelský avatar
Chroust
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 27
Registrován: stř 12. říj 2016 7:51:24

Re: Tiskárna Rebel II a firmware Merlin

Příspěvekod Chroust » čtv 27. říj 2016 13:37:32

Zdravím.
Po delší odmlce musím konstatovat, že Váš FW pracuje velmi dobře. A je vidět, že jste ho vychytal k dokonalosti. Připadá mě, že Rebel chodí daleko jemněji než před tím i upravená teplota je taktéž v pořádku. :-)
3D tisku Zdar !!!
Uživatelský avatar
Chroust
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 27
Registrován: stř 12. říj 2016 7:51:24

Re: Tiskárna Rebel II a firmware Merlin

Příspěvekod Sakul » čtv 27. říj 2016 23:28:25

Jsem rád že Vám to běhá. Já používám Sakul Marlin v1.1.0 RC7 GLCD a také zatím vše běhá jak má.
Jen jsem si chtěl vytisknout držák (kryt) na ten GLCD displej, mám nějaký stažený z netu pro Rebel X, akorát mi tam displej nějak nechce pasovat. Díra na otočný přepínač nějak nesedí. Budu ji muset propilovat. Problém není asi v tom krytu, ale v tom mém displeji, že je spájený k té základní desce se slotem pro kartu nějak šejdrem (holt Čína). Kdyby jste sem mohl dát projekt na ten Váš kryt, že bych to testnul, jestli by to nepasovalo lépe.
Taky se chystám teď o víkendu namontovat LED pásky na osvětlení.
No a také bych si chtěl vyměnit ten Bluetooth modul, přes který momentálně tiskárnu provozuju za WIFI modul, abych měl přístup k tiskárně z celé sítě a kteréhokoli PC. Tak uvidím jak to bude fungovat.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1743
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Tiskárna Rebel II a firmware Merlin

Příspěvekod Chroust » pát 28. říj 2016 9:54:37

Tak abych pravdu řekl, tak nevím jakou verzi jsem tam nahrál. Dá se nějak zjistit co je v Arduinu nahráno ? Co se týká krytu a držáku na GLCD, tak jsem ho trochu upravil a držák celý nakreslil sám a už mě psal jeden kolega, že to sedí perfektně a to jsem rád, že se mě konečně něco povedlo. Většinu si věci navrhnu a nakreslím sám a dělám to v DesignSpark Mechanical. Samozřejmě, že se s tímto programem stále seznamuji a musím říct, že mě vyhovuje nejlépe. Ty led pásky jsou dobrý, už proto, že se tam nemusí nic bastlit, jak to vidím u jiných kolegů. ten WIFI modul je asi dobrá věc, ale tam jsem ještě nedošel, ale rád se poučím, jak ho nainstalovat. Zasílám soubor ZIP, který by měl obsahovat tu krabičku a držák na GLCD :-) Tiskl jsem to v ABS, tryska 0,4mm, filament 1,75, infil15-20%.
3D tisku Zdar !!!
Uživatelský avatar
Chroust
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 27
Registrován: stř 12. říj 2016 7:51:24

Re: Tiskárna Rebel II a firmware Merlin

Příspěvekod Sakul » pát 28. říj 2016 10:48:09

Díky za krabičku. Rozhodně ji otestuji. Já taky používám DesignSpark Mechanical 2.0 a někdy i 123D Design. Ale jak píšete ten DesignSpark mě také vyhovuje ze všeho nejvíce, protože je to nejblíže tomu co používám pro modelování k CNC frézce (Cut2D 1.5).
K té verzi Marlina. To poznáte po restartu na úvodní obrazovce. Vždy je tam vypsaná verze firmware a nějaké další věci.
Jakmile otestuji to propojení přes WIFI určitě dám na web návod a nebude to nijak složité ani drahé. Celá úprava by se měla vejít do 100Kč včetně toho WIFI modulu.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1743
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Tiskárna Rebel II a firmware Merlin

Příspěvekod Chroust » pát 28. říj 2016 11:58:19

Sakul píše:Díky za krabičku. Rozhodně ji otestuji. Já taky používám DesignSpark Mechanical 2.0 a někdy i 123D Design. Ale jak píšete ten DesignSpark mě také vyhovuje ze všeho nejvíce, protože je to nejblíže tomu co používám pro modelování k CNC frézce (Cut2D 1.5).
K té verzi Marlina. To poznáte po restartu na úvodní obrazovce. Vždy je tam vypsaná verze firmware a nějaké další věci.
Jakmile otestuji to propojení přes WIFI určitě dám na web návod a nebude to nijak složité ani drahé. Celá úprava by se měla vejít do 100Kč včetně toho WIFI modulu.

Asi jsem to nepochopil správně, ale po jakém restartu. Myslíte celého PC ? :?: :idea:
3D tisku Zdar !!!
Uživatelský avatar
Chroust
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 27
Registrován: stř 12. říj 2016 7:51:24

Re: Tiskárna Rebel II a firmware Merlin

Příspěvekod Sakul » pát 28. říj 2016 14:20:06

Ne, po restartu tiskárny.
Buď tak, že tiskárnu zapnete, tak na asi 2 vteřiny se zobrazí úvodní obrazovka, kde je to vypsané. Pokud to nestihnete, tak stačí tiskárnu restartovat. To lze velice jednoduše stisknutím tlačítka na boku desky Ramps.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1743
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Tiskárna Rebel II a firmware Merlin

Příspěvekod Chroust » sob 29. říj 2016 10:02:52

Tak já tam mám momentálně nainstalovanou verzi 1.0.2 a na tu to chodí, jak jsem již popisoval velmi dobře. Zkusím tedy i tu verzi 1.1.0. a dám vědět co a jak.
3D tisku Zdar !!!
Uživatelský avatar
Chroust
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 27
Registrován: stř 12. říj 2016 7:51:24

PředchozíDalší

Zpět na 3D Tisk


  • Advertisement

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků