Nakupování v zahraničních (Čínských) shopech

Toto fórum je věnováno sekci OSTATNÍ na webu Sakul World.
  • Advertisement

Nakupování v zahraničních (Čínských) shopech

Příspěvekod Zdenda » pon 07. led 2019 17:00:35

Dobrý den,
už delší čas surfuju na Vašem webu a seznamuju se s CNC systémy a 3D tiskem.zatím se jenom učím a vstřebávám nové informace. Něco málo jsem už vyzkoušel.Nemám zkušenosti z objednávání zboží z Aliexpresu, Ebay.......Jedná se mi placení DPH a cla. Jaká je praxe když si objednám zboží nad 150 Euro./ nějakou stavebnici CNC či laserovou gravírku/.
Po prostudování příslušných předpisů by cena s vyměřením CLA a DPH byla o 30% vyšší. Předpokládám, že se někdo ozve jak to v praxi funguje.
Jsem už v důchodu a cena těchto systému je pro rozhodující.
Děkuji Zdenda
Uživatelský avatar
Zdenda
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon 07. led 2019 16:30:20

Re: Nakupování v zahraničních (Čínských) shopech

Příspěvekod Sakul » pon 07. led 2019 17:42:57

Ideální je nakupovat u prodejců, kteří mají sklady někde v EU (dnes už je má hodně prodejců včetně České Republiky, nejčastěji však Německo). V takovém případě se neplatí Clo ani DPH. Pokud už není zbytí a je třeba to objednat přímo z Číny záleží na povaze a velikosti zboží. Taktéž na dopravci, který to poveze. Na ceně zásilky nezáleží, neb to na celnici ve většině případů nemají jak zjistit. Nicméně pokud balík zadrží je nutno doložit veškeré podklady k celnímu řízení. To jde udělat buď osobně nebo přes zprostředkovatele. Většina dopravců nabízí možnost vyřízení celního řízení za určitý poplatek, který je většinou menší než náklady to jet vyřizovat osobně.
Pokud tedy dojde k zadržení zásilky na celnici přijde ti buď poštou (v případě, že zásilku přepravuje Česká pošta), případně SMS či telefonicky výzva k celnímu řízení. Tam se ve výjimečných případech i dozvíš o jakou jde zásilku (dosud jsem to vždy byl schopen dohledat jen pokud to vezla pošta, neb ta přiloží i fotky balíku a originální sledovací číslo). Třeba takové DHL ti řeknou jen nějaké jejich interní číslo a název odesílatele, ale ten nikdy nesouhlasí s prodejcem, takže dohledání o jakou jde zásilku je celkem sranda. Většinou je i přiložen nějaký formulář na plnou moc (pokud se necháš v celním řízení zastupovat). Dále instrukce jaké máš doložit doklady. Většinou je nutné doložit co zásilka obsahuje, kolik to stálo, kolik stálo poštovné a že to nemáš pro komerční použití. Takže ideálně fakturu, kde je napsáno o jaké jde zboží a kolik to stálo. Protože číňan moc faktury nedává stačí vytípnuté foto z obchodu, kde jsou tyto údaje uvedeny. Pak ještě chtějí výpis z účtu, že jsi danou částku skutečně zaplatil (stačí opět nějaký obrázek z bankovnictví či PayPlu. No a na základě těchto informací dojde k proclení, kde ti vypočítají Clo a DPH, které pak doplatíš dopravci při převzetí zásilky.
Pár tipů:
Většinou nijak neověřují co v balíku je a jestli to sedí s tím co doložíš. Nicméně nejsou úplně retardovaný a pokud například proclíváš nějaký tablet nebo telefon a doložíš nějaké smyšlené údaje pro něco jiného tak to mohou snadno poznat a pak si dáš ještě jedno kolečko s podáním vysvětlení.
Nicméně pokud objednávám třeba já nějaké elektronické komponenty, tak nikdo nemá tucha co to je a projde cokoli. Už několikrát jsem proclil něco úplně jiného než bylo v balíku. Né ani tak, že bych s tím chtěl s prominutím "vychcat", ale proto, že jsem z dodaných podkladů nebyl schopen identifikovat o jakou jde zásilku, takže jsem si prostě typnul co by to mohlo být a to proclil. Až na jeden případ to prošlo i když jsem se netrefil. Jednou jsem musel podat vysvětlení, ale najednou kupodivu nebylo problém dodat i rentgenové snímky a další podklady. Takže jsem jen napsal že došlo k záměně zásilky a pak už to v poho prošlo.
Další věcí je že Číňan často posílá s poštovným zdarma a to se na celnici taky nelíbí a ochotně ti tam připočítají i nějaké to poštovné. Takže je lepší, když tam nějaké poštovné je (třeba 2dolary).

Takže toliko k mé zkušenosti s celnicí. Na první pohled to možná vypadá složitě, ale není to tak hrozné. Horší je pak shromažďování těch podkladů pro to řízení, to mi vždycky zabere celkem dost času.
Jinak je to řízení vyřešené během dne, takže pak do dvou dnů je to většinou doma.
A zase, těch zásilek co stopnou na celnici je minimum. Pokud je to malej balíček, ten projde celkem hladce. Pokud je to velká krabice, tak tam už je pravděpodobnost zadržení o to větší. Ale stalo se mi že prošla pixla metr krát pům bez povšimnutí. Prostě loterie.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Nakupování v zahraničních (Čínských) shopech

Příspěvekod viktor » úte 08. led 2019 23:39:24

nejlepsi je to posilat cinskou postou spatne je DHL ti to honi pres celnici a tudis se palati clo a nebo nakupovat tady v nemecku cos ale neni mozne protoze tam nemaji vsechno co by clovek chtel takze pokud se chcete vyhnout na 100% clu ak jedine ta cinska posta.
Uživatelský avatar
viktor
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon 03. pro 2018 21:18:01

Re: Nakupování v zahraničních (Čínských) shopech

Příspěvekod Sakul » stř 09. led 2019 0:20:14

I čínskou poštu občas na celnici zastaví.
Svého času šlo všechno co vezlo DHL přes celnici, ale už mi to párkrát prošlo i bez.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Nakupování v zahraničních (Čínských) shopech

Příspěvekod viktor » stř 09. led 2019 3:20:26

no ja na cine nakupuji douha leta uz ale cinskou postou me to jeste na celnici neslo ale to DHL vzdy ale je fakt ze nekdy to projde bez placeni jako treba ta freza cnc sice tam musela neco vyplnit ale slo to bez placeni.
Uživatelský avatar
viktor
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon 03. pro 2018 21:18:01

Re: Nakupování v zahraničních (Čínských) shopech

Příspěvekod Aznoh » úte 29. led 2019 10:57:47

Viktore mohu se optat na kterých shopech nakupuješ díly?

Jen pro info, protože dlouho zvažuji nákup ( převážně díly na modelařinu) venku také ale netroufám si na to, protože jsem to nikdy nedělal protože neumím zahraniční jazyky a nechci koupit něco špatným způsobem.
Myslim tim abych pak na tom placení nenechal celý majlant pro placení. :mrgreen:
Uživatelský avatar
Aznoh
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 36
Věk: 48
Registrován: stř 16. led 2019 23:01:30
Bydliště: Častolky


Zpět na Ostatní


  • Advertisement

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků