Tuning CNC frézky

Toto fórum je věnováno sekci CNC na webu Sakul World.
  • Advertisement

Tuning CNC frézky

Příspěvekod Daniel » pon 24. pro 2018 15:17:50

Ahoj zvažuji zda koupit CNC 3018 nebo CNC 3020 která má výkonnější vřeteno 300 W a je celkově pevnější. Problém je, že to chci ovládat přes USB port a Win 10 z notebooku, což CNC 3020 neumožňuje. Jsem úplný amatér, chtěl bych to zkusit. Fórum jsem náhodně objevil a musím napsat, že je to super. Jsem modelář a chci frézovat jen žebra z balsy a případně nějaké dřevo. Má někdo CNC 3020, které provozuje na Win 10 přs USB port?

Děkuji a hezké svátky vánoční
Uživatelský avatar
Daniel
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 5
Registrován: ned 23. pro 2018 22:29:43

Re: Tuning CNC frézky

Příspěvekod Scorotron » pon 24. pro 2018 23:22:45

Zvaž ještě 3018 PRO. Konstrukce je suprová, já jsem spokojenej.
Uživatelský avatar
Scorotron
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 36
Registrován: čtv 06. pro 2018 17:59:32

Re: Tuning CNC frézky

Příspěvekod Daniel » úte 25. pro 2018 9:23:27

Děkuji, nechám si v tom poradit a zkusím verzi PRO.
Uživatelský avatar
Daniel
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 5
Registrován: ned 23. pro 2018 22:29:43

Re: Tuning CNC frézky

Příspěvekod Scorotron » úte 25. pro 2018 9:48:54

Jeste existuje jina verze 3020, nez objednaval Viktor. Tu jsem původně myslel, že objednal a ta vypafá hodně dobře:

https://www.ebay.com/itm/3-Axis-Engrave ... SwoZJcGKum

Já jen zápasím s laserem. Při M3 by se měla měnit intenzita v rozsahu S1-S255. Přičemž rozsvítit, aby bylo vidět, že vůbec dvítí, by se měl tak kolem S10-S20. Mně při S1 svítí tak, že už udělá díru do papíru.
Uživatelský avatar
Scorotron
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 36
Registrován: čtv 06. pro 2018 17:59:32

Re: Tuning CNC frézky

Příspěvekod Daniel » úte 25. pro 2018 11:30:22

Vypadá dobře, ale nejde použít pro notebook a win 10. Je to tam uvedeno a já mám jen notebook s win 10.
Uživatelský avatar
Daniel
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 5
Registrován: ned 23. pro 2018 22:29:43

Re: Tuning CNC frézky

Příspěvekod viktor » stř 26. pro 2018 2:35:01

Scorotron hoj koukam ze si se uz dostal k tomu laseru ja mam zase jinej problem me napsali ze mi tu frezu nemohou dorucit protoze mame Pobox na ktery to PPL nedorucuje ale dovedel sem se to az ted. Tak sme museli dat adresu do prace k me drahe polovicce tak snad to bude v poradku jen se to zase prodlouzi ta doba nez to prijde. Tak snad to das do kupy ten laser treba tady nekdo bude vedet jak to zmaknout. Ja ti covece sanad jeste driv nez to dojde budu mit uz vsechny dily na tu co chci stavet hihi hezky den povanocni.
Uživatelský avatar
viktor
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon 03. pro 2018 21:18:01

Re: Tuning CNC frézky

Příspěvekod viktor » stř 26. pro 2018 2:44:12

Daniel ja si myslim ze to fachat bude spolu i tak ty inzeraty jsou tam stare tak jeste unich neni napsana ta 10 win a pokud ne tak mas nekolik moznosti spustis to jako ve win 7 muzes poridit jinej notas rozdelit HD a udelat sytemy dva a nebo pouzit virtual box kde si muzes dat ty win 7 a makat na tom nebo to valit pres linux takze tady mas dost moznosti pokud to chces na balzu a mekke drevo tak ti bude slouzit myslim jakakoliv spis tam budes omezenej velikosti jako 30 x 18 cm asi pro veci model nebude stacit. Hezke svatky.
Uživatelský avatar
viktor
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon 03. pro 2018 21:18:01

Re: Tuning CNC frézky

Příspěvekod Daniel » stř 26. pro 2018 9:13:08

Viktor děkuji, ale nechci pořizovat další ntb a ani software, není to o financích, ale chci využít znalosti cad, corel draw...aj. Jsem již v létech a chtěl bych to zkusit na test, pokud se mi to bude dařit, tak bych si sestrojil větší s délkou 1m, což by mi dostačovala. Zkusím najít nějakou větší sestavu, nechal bych ji vypálit ve firmě kde pracuji na laseru z oceli, popř. z Al a sestavil, ale musím umět ovládat menší stroj a to z domu, nechci se tím zabývat v garáži.
Plocha pro obrábění ca 300*180mm mi pro žebra a pro přepážky stačí, jasné že musím vyměňovat na každý ks obráběný mat. Měl jsem před 23 léty sestavu strojů unimat1, ale nebylo to k ničemu. Tyto cnc frézky co jsem viděl je úplně jiná liga.
Uživatelský avatar
Daniel
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 5
Registrován: ned 23. pro 2018 22:29:43

Re: Tuning CNC frézky

Příspěvekod Sakul » stř 26. pro 2018 10:55:35

Já bych možná také trochu přispěl do diskuse svým názorem.
Řídící systém (elektronika frézky). Všechny tyto levné frézky používají nějakou variantu s procesorem ATMEGA328P. V tom je pak nahrán firmware GRBL. Jedna výhoda tohoto systému je možnost propojení přes USB (UART) a to že firmware je zdarma stejně jako pak "ovládací" softy (Candle, GrblPanel a další). Zde všechny výhody končí a začínají nevýhody. Díky tomu, že to celé řídí procesor ATMEGA328P nedá se to moc řídit z PC. PC samotné frézování neřídí je zde pouze v roli prostředníka a být tam výkonnější procesor nemusel by se PC použít vůbec. PC jen posílá data (G-code) a proto se těmto programům říká sendery (pouze posílají G-code do řídící desky). Podle použité verze firmware v řídící desce je možno se ovládáním a zpětnou vazbou stroj PC dostat k zajímavé alternativě podobné již klasickému (přímému) řízení CNC. Nicméně je to vždy jen nepřímé řízený se značnými prodlevami.
Varianta těch větších frézek co se připojují s PC většinou přes LPT (který také většinou nové notebooky nemají (ani stolní PC) už používají přímé řízení, kdy přímo PC v reálném čase řídí frézku. To sebou nese opět výhody a nevýhody. Jednou z nevýhod je použití většinou placeného řídícího softu MACH3 (existují však i varianty free), na druhou stranu nejsme nijak limitováni podporovanýmy G-code příkazy jako je tomu u GRBL, máme řízení v reálném čase, a nespočet dalších funkcí jako výměny nástrojů (automatické nebo poloautomatické), automatické kalibrace nástrojů a tak dále.
Takže pokud bych to chtěl nějak shrnout. Pokud si chce někdo jen hrát s malou frézkou je pro něj vhodná varianta s GRBL řízením. Pokud však někdo uvažuje, že si v budoucnu bude stavět nebo pořizovat větší stroj není co řešit a jde cestou přímého řízení například MACH3. GRBL je hračka, MACH je plnohodnotný CNC stroj.
Ještě pár slov k programu MACH. Starší verze Mach3 podporuje pouze systémy WinXP a je tomu dobře. Fakt nechcete řídit CNC Win7 nebo nedej bože Win10 (o těch hrůzách co byly mezi tím taktně zcela pomlčím). Takže pro řízení potřebujete speciální PC s LPT portem a WinXP o minimální konfiguraci Procesor 1,6GHz, 1GB RAM a trochu místa na HDD (doporučeno SSD třeba 64GB). To se nechá pořídit za cenu odvozu. Nebo lze jít i trochu modernější cestou a tou je MACH4, který již bez problému podporuje USB a LAN. Řídící deska bude dražší cca 6000-10000Kč, ale pojede to i na novějších PC.

Zde přikládám odkazy na řídící desky GRBL a MACH:
GRBL:
https://www.aliexpress.com/item/ICROATO ... 0bb8e6a552
https://www.aliexpress.com/item/4-Axis- ... 0bb8e6a552
No a nemohu si odpustit i toto: http://www.sakul.cz/grbl-board/n/

MACH3:
https://www.aliexpress.com/item/MACH3-U ... 17abf95d52
https://www.aliexpress.com/item/Free-Sh ... 17abf95d52 Toto potřebuje ještě drivery je to jen řídící deska bez výkonu (USB)

Dále bych měl pro ty co to z frézkou myslí opravdu vážně pár typů:
Zde najdete nespočet strojů za rozumné peníze ve slušné kvalitě (prodávají i do CZ, měl jsem od nich mou první frézku): http://www.cnc1.eu/sk
Případně zde o něco dražší ale je to již vyšší liga: http://www.rwetc.com/

Co se pak týká kombinací s Laserem, zde se spíše zdržím, pač s tím zas tak velkou zkušenost nemám. Ale i tak si neodpustím jednu poznámku. Na CNC (frézce) nemá laser co dělat. Lze ho se značnými omezeními samozřejmě použít a to jen a pouze pro funkci řezání. Na pálení nějakých obrázků v rastru zapomeňte to mechanika běžné frézky prostě neutáhne. Navíc jsou problémy s kompatibilitou senderů a podporovaných funkcí firmware. Zde bych doporučil jednoznačně pořídit nějakou stavebnici Laseu. Pokud už má někdo koupený laser, prodávají se ty stavebnice i bez něj, takže to bude o něj levnější a myslím, že to bude funkčnější jak nějaký paskvil na frézce.

Jinak moje zkušenost s těmito levnými frézkami je vesměs špatná a jsou to dle mého vyhozené peníze. Jak by dle mě měla vypadat dobrá frézka:
1. Všechny osy na lineárních vedeních (kolejnice) žádné tyče nikde, jako levný kompromis bych bral podepřenou tyč.
2. Všude kuličkové šrouby.
3. Pevný ocelový rám, co nejvíce se vyhnout profilům. Ty jsou sice super variabilní, ale časem povolují spoje a začínaj se viklat.
4. Řízení s HW interpolátorem a samostatnými drivery pro každý motor.
5. Kvalitní T drážkový stůl s pevným přichycením.

Já vím je to stroj tak za 100000Kč, ale je nekompromisní.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Tuning CNC frézky

Příspěvekod Scorotron » čtv 27. pro 2018 4:32:20

Sakul, díky. Ty jsi ale asi o 60 levelů dál, než my. Se vším souhlas, jen nevidím důvod, proč by laser neměl na těch našich hračkách co dělat. Mě zatím bavi víc, než vřeteno. Nebejt debilní aktualizace Win10, která se samovolně spustila a v půlce přerušila práci (viz čára, to už nemáš šanci se trefit), měl bych za sebou i první zdařilou fotku. Utáhne úplně v pohodě.
Jedinej problém je manželka, která nadává, že ji z toho spálenýho smradu štípou oči ;-)
Přílohy
15E2001A-00D4-4926-AE70-5663C9BF4A20.jpeg
Uživatelský avatar
Scorotron
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 36
Registrován: čtv 06. pro 2018 17:59:32

Re: Tuning CNC frézky

Příspěvekod viktor » čtv 27. pro 2018 9:10:38

Scorotron koukam ze se ti to podarilo pekne sprovoznit a vzal sis prkynko k srdci hihi nojo musis rict zene ze s cibule taky stipou oci ale fakt je ze to chce dat do krabice a udelat odsavani ven staci malej motorek na chlazeni a nejakou trubku husi krk co se dava do zdi jako elektrikari ja uz nato mam udelanou krabici protoze laser budu mit zvlast masinu a frezu taky zvlast ta zase bude mit klasicke odsavani primo na vretenu tak ze by to melo byt v pohode. Jak si opravil tu chybu ze ti to porad palilo? Jo ta fotka je dobra se ti podarila ale pokud je tam ta cara tak to prkno na te frezi sjed plochu a muzes to opakovat a ve win 10 zakaz atomatickou aktualizaci a nebo to aspon naplanuj na dobu kdy nic nedelas budes mit sichr ze se ti to nestane znova. Sakul to mysli dobre ono to sice udela i podarenej obrazek ale na kazdej pad na lehke konstrukci a na reminkach se to chova svizneji a presneji a nestraci se tam tolik kroky a tim padem kvalitnejsi fotka ja parve na ytube videl uplne krasne cernobile fotky a ten kluk to prave tam popisoval jak toho dosahnout na techto masinkach. Ja myslim ze nam je uplne jasne ze je to hracka nikoliv profesionalni masina a jako na nauceni pochopeni a dokonce i neco pekneho se natom da udelat to pro zacatek staci tak at se dari potom budes predavat zkusenosti zacinajicim ja zatim jeste nic neprislo porad jen cekam hezky den vsem
Uživatelský avatar
viktor
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon 03. pro 2018 21:18:01

Re: Tuning CNC frézky

Příspěvekod Scorotron » čtv 27. pro 2018 9:43:44

Laser na reminkach bude na 100% mnohem rychlejsi, sle o presnost mam trochu obavy. Tohle je presny jak svina, ikdyz dela obrysy kolem malejch pismenek, trefuje se uplne luxusne. I po prejezdech o 20cm tam a zpet. Tam pak bude zalezet jak udelas konstrukci a vule. To se mi libi na ty 3018 pro, ze se nikde nic ani nehne.
Přílohy
B1FE8413-FAA6-49EC-9B11-151D2F287B7C.jpeg
Uživatelský avatar
Scorotron
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 36
Registrován: čtv 06. pro 2018 17:59:32

Re: Tuning CNC frézky

Příspěvekod Daniel » čtv 27. pro 2018 9:44:48

Ahoj, tak jsem si pozorně pročetl příspěvek od Sakula, kde je hezký souhrn všech podstatných informací. Mým názorem je, že záleží na volbě uživatele a to zda půjde ihned do profi a nebo chce jen vyzkoušet, otestovat a případně se časem rozhodne pro něco lepšího z oblasti profi, což je můj případ. Nevím, jak to vše bude fungovat a zda v tom budu pokračovat. Pro mne je to záležitost jen hobby a nehledám mikrometry přesnosti, dále pak neuvažuji o nějakém komerčním využití.
Na laserové hlavy bych osobně tuto mechaniku nedoporučoval, je moc pomalá a masivní. Také je otázkou času výkon led laseru, zda nebude slepnout díky zanášení zplodinami z pálení, asi by to chtělo nějaké krycí sklo a minimálně ofuk/odtah spalin zejména od laserové hlavy, jinak bude asi problém tu malou optiku vyčistit.
Uživatelský avatar
Daniel
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 5
Registrován: ned 23. pro 2018 22:29:43

Re: Tuning CNC frézky

Příspěvekod viktor » čtv 27. pro 2018 10:55:18

Scorotron hele ja ti verim ze je to pevny vono ani myslim to moc rozglajdany nemuze byt je to prcek masina takze tam jako by to melo drzet velice dobre vem si ze laser vubec nijak tu masinku nezatezuje videl sem jak nejakymu rusovi to jezdilo po hulce od smetaku a ta freza taky moc to nezatezuje pokud jedes tema jehlovejma frezama kde ti to vlastne bere priklad 0.1 mm tak tam taky nemuze byt zadnej velkej tlak pokud by si tam vrazil velkou frezu treba 6 mm a dal stim neco vyrezat tak to asi neudrzi ta masinka jeto proste pro modelare a pro lidi co vyrabi sve desky nato je to asi vyborna vec ale je fajn ze si spokojeny uvidime co dojde me a taky poreferuji jak je natom s pevnosti a udelam fotky at se pak lidi mohou lepe rozhodovat. Ja si ale stejne myslim ze se to casem bude povolovat protoze ten hlinikovy profil at chces nebo ne se bude vymackavat jo jeste sem se chtel zeptat jak dlouho ti trvalo to vypaleni te fotky?
Uživatelský avatar
viktor
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon 03. pro 2018 21:18:01

Re: Tuning CNC frézky

Příspěvekod Scorotron » čtv 27. pro 2018 11:01:26

Asi 5 hodin. Ma to 13x17 centimetru.
Uživatelský avatar
Scorotron
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 36
Registrován: čtv 06. pro 2018 17:59:32

Re: Tuning CNC frézky

Příspěvekod viktor » čtv 27. pro 2018 11:17:46

Scorotron tak to je mazec a cim je to zpusobeno ze jede tak pomalu? Tim ze jede na tech zavitech programem nebo slabej laser?
Uživatelský avatar
viktor
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon 03. pro 2018 21:18:01

Re: Tuning CNC frézky

Příspěvekod Scorotron » čtv 27. pro 2018 11:36:03

Jela rychlostí 400mm/min, 10 linek/mm, bidirectional. Nezdá se mi to pomalý. Výkon laseru na 50%. Víc rychosti nechci dávat, bo mám vypnutý akcelerace a pokud prudce mění směr zleva doprava, asi by nebylo dobrý dávat ji víc.
Jasný, bejt to na řemínkách, můžeš si dovolit víc, závitový tyče s jemným stoupáním nejsou stavěný na rychlost, to už jsem tady zmiňoval. Já ale upřednostňuju kvalitu před rychlostí. Ať klidně jede 5 hodin, ale vypadá to hezky, než to vyfrknout za 40 minut a nepřesně.
Hele ale uvidíme, jak jsem už psal, už se mi tu pomalu kupí díly na ten řemínkovej bastl, tak jsem sám zvědavej :-)
Uživatelský avatar
Scorotron
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 36
Registrován: čtv 06. pro 2018 17:59:32

Re: Tuning CNC frézky

Příspěvekod viktor » pát 28. pro 2018 3:23:10

Scorotron no ja sem koupil tady tuto sestavu na tu hlavu bez laseru za 150 dolacu
https://es.aliexpress.com/item/15-W-de- ... 39.99734.0
protoze me bylo jasne ze natom se to bude chovat svizneji a taky sem chtel mit kazdou tu masinku zvlast navic tady vlastne staci jen povymenovat ty profily za delsi a nato sup mas masinku treba 100 x100 cm nasel sem tady v brne firmu ktera ty profily prodava a maji tam ruzne odrezky a celkem levne a jeste ti to narezou jak potrebujes takze se tu da koupit cokoliv defakto za par kacek. No co se tyce te kvality tak ja ju budu taky dost potrebovat protoze jestli to pujde na nejaky ten muj vyrobek co prodavam tak to musi nejak slusne vypadat ale na druhou stranu by to melo makat rychle u me pujde spise jen o obrysy a pokud by jel ten laser na plnej vykon tak mu muzes dat slusnou rychlost si myslim. Treba tady nato auticko bych chtel stim trochu nazdobit kolecka dvere svetla nazaznik a takove ty blbosti ale jen v carach takze to by melo jit rychle. Jeste si nenapsal jak se ti podarilo opravit ten laser aby ti nepalil na nejmensi vykon. Hezky den.
Přílohy
48383173_1695100803924860_4626085665086373888_n.jpg
Uživatelský avatar
viktor
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon 03. pro 2018 21:18:01

Re: Tuning CNC frézky

Příspěvekod Scorotron » pát 28. pro 2018 7:37:12

Nijak, i na S1 svítí moc. Pokud ji dáš M3 nebo i M4, F300 S1 a obkroužit rámeček kolem, udělá ti slabou linku do dřeva.
Uživatelský avatar
Scorotron
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 36
Registrován: čtv 06. pro 2018 17:59:32

Re: Tuning CNC frézky

Příspěvekod viktor » sob 29. pro 2018 9:11:49

ale to by nemelo sem videl videa kde pod to daval prsty a tvaril se ze to nic nedela ja se ptam jen proto kdybych stim mel taky takovej problem tak jak to vyresit zatim si stejne nedovedu predstavit co ceka me no po novem roku by uz melo neco prijit tak uvidime co budu muset vsechno resit ja na kazdej pad se me libi ze i kdyz je to hracka tak to dela pekne paleni i tak protoze ta fotka co si sem dal to potvrzuje ze se stim da udelat pekne veci. No pokud postavis tu reminkovou jako ze asi jo kdyz uz zhanis veci tak myslim ze natom budes mit vysledek jeste lepsi jen by me zajimalo jak to vyjde cenove vsechno koupit zvlast nes si koupit celou sestavu jak sem koupil ja a me to vyslo 3450 kacek komlpet masinka jen nani nasadit laserovou hlavu. Jak velike to planujes tu pracovni plochu me by stacila pro me uceli tak 70x70 cm cista pracovni plocha. Hezky den vsem.
Uživatelský avatar
viktor
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon 03. pro 2018 21:18:01

Re: Tuning CNC frézky

Příspěvekod Scorotron » sob 29. pro 2018 9:58:30

Nebude lepsi. V kazdym pripade bude rychlejsi, ale co se tyce kvality a presnosti, pocitam spis se zhorsenim. Ty reminky nikdy nebudou presnejsi, vubec pokud planujes takovy velky rozmery.
Ja budu kupovat jen a pouze desku (od 10 do 30 USD). Zbytek mam z dilu z tiskaren.

Ted resim uz jen konstrukci ramu a mozna pojezdy vymyslet nejak lip, nez maji tiskarny ve skenerech. Nemel bys odkaz na tu firmu, co ma levny odrezky profilu?
Uživatelský avatar
Scorotron
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 36
Registrován: čtv 06. pro 2018 17:59:32

PředchozíDalší

Zpět na CNC stroje


  • Advertisement

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron