Elektronické řízení brány

Toto fórum je věnováno sekci ELEKTRONIKA na webu Sakul World.

Moderátor: Spolupracovníci

  • Advertisement

Použili jste toto řízení pro Vaši bránu ?

ANO
1
17%
NE
0
Žádná hlasování
Chystám se na to
5
83%
 
Celkem hlasů : 6

Elektronické řízení brány

Příspěvekod Sakul » čtv 01. dub 2010 19:36:14

V tomto vláknu se zabýváme touto konstrukcí. Bližší informace naleznete na webu Sakul World.
Takže pokud máte nějaké dotazy nebo připomínky rozhodně mi o tom zde napište.

Aktualizace programu:
;--------------------------------------------------------------------------
; VERZE PROGRAMU 1.5 FINAL
; 1. OPRAVENA DROBNA CHYBA Z PROGRAMU 1.1
; 2. PRODLEVA PRED UZAVRENIM BRANY 15s
; 3. PRODLEVA PRED REVERZACI 1,5s
; 4. VSE OSTATNI ZUSTAVA STEJNE S VERZI 1.1
;**************************************************************************
;--------------------------------------------------------------------------
; VERZE PROGRAMU 1.2a
; -TATO VERZE UPRAVUJE RIZENI PRO POUZITI KRIDLOVE BRANY, KDY JE NASTAVENO
; DVOU VTERINOVE ZPOZDENI PRED OTEVRENIM BRANY (AUTOMAT I RUCNE).
; -DALE JE UPRAVENA PRODLEVA PRED ZAVRENIM BRANY ZE 31SEC NA 8SEC.
;--------------------------------------------------------------------------
; VERZE PROGRAMU 1.2b
; -TATO VERZE UPRAVUJE RIZENI PRO POUZITI KRIDLOVE BRANY, KDY JE NASTAVENO
; DVOU VTERINOVE ZPOZDENI PRED ZAVRENIM BRANY (AUTOMAT I RUCNE).
; -DALE JE UPRAVENA PRODLEVA PRED ZAVRENIM BRANY ZE 31SEC NA 8SEC.
;--------------------------------------------------------------------------
; VERZE PROGRAMU 1.1
; V TETO VERZI JE PRIDANA MOZNOST UZAVRIT BRANU I V AUTOMATICKEM REZIMU TLACITKEM, BEZ
; NUTNOSTI CEKAT AZ SE ZAVRENI PROVEDE AUTOMATICKY. JEDINNA PODMINKA JE NEPRERUSENA
; OPTICKA ZAVORA A BRANA SE MUSI NACHAZET VE STAVU CEKANI NA UZAVRENI. U TLACITKA MUSI
; BYT DODRZENA MINIMALNI DOBA STISKU CCA 300MS. POKUD JE STISK KRATSI JE BRAN JAKO NAHODNY
; A BRANA SE VRACI OPET DO REZIMU VYCKAVANI NA AUTOMATICKE UZAVRENI. PRICEMZ CAS CEKANI
; 31 SEKUND NA ZAVRENI JE RESETOVAN A BEZI ZNOVA. LZE TAKTO KRATKYM STISKEM TLACITKA
; DOCILIT PRODLOUZENI DOBY AUTOMATICKEHO UZAVRENI BRANY O DALSICH 31 SEKUND.
;**************************************************************************

5.3.2011 - Doplněn program i pro procesor PIC16F676.

Pro případné zájemce o stavbu, zde rovnou uvádím ceny jednotlivých komponent, které mohu zaslat.
CENY najdete - ZDE.
Přílohy
Brana-v1_5-FINAL.rar
Finální verze programu řízení pro procesor PIC16F676.
(1.68 KiB) 6830 krát
PIC16F676.rar
Obě verze programu určené pro procesor PIC16F676.
(2.39 KiB) 7059 krát
BRANA-v1_1.rar
Aktualizace programu
(1.65 KiB) 7123 krát
brana.jpg
Foto hotového řízení brány.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1743
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Elektronické řízení brány

Příspěvekod Sakul » pon 11. dub 2011 14:54:01

Včera jsem dostal zajímavý dotaz na další vylepšení brány a to o funkci "vrátek". Jde vlastně o to, že se brána v tomto případně neotevře zcela, ale jen trochu, aby bylo pěším umožněno projít. Protože však není možné již upravovat hardware, muselo by se to řešit pouze změnou programu. Tady opět vyvstává problém neboť by pootevření vrat muselo být řešeno časem. Zde do hry vstupuje několik faktorů, z čehož asi ten nejpodstatnější je rychlost pohybu brány. Protože původně řízení vznikalo, aby bylo co možná nejuniverzálnější, tak už při návrhu původního programu jsem jakékoli časy spojené s pohybem brány zavrhl.
Ale nevadí. Pokud by byl nějaký zajímavý ohlas o doplnění této funkce jsem ochoten ji doplnit. Zároveň bych uvítal nějaké postřehy o tom jak rychle jezdí Vaše brána a za jak dlouho je třeba schopná se otevřít asi ten metr. Dále budu rád za jakékoli další připomínky co by jste třeba změnili: nějaké časy, způsob ovládání, prostě cokoli. Já bohužel tuto bránu nemám neboť jsem řízení navrhoval pro kolegu z práce a tak nemohu pořádně testovat na skutečné bráně, pouze simulovat chod.
Takže pojďme se se o tom tady trochu pobavit, abychom to co nejvíce vylepšili. Na základě Vašich připomínek a nápadů se pokusím stávající řízení vylepšit, aby se hodilo co možná nejširší veřejnosti.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1743
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Elektronické řízení brány

Příspěvekod mi.ku » stř 13. dub 2011 16:17:24

Ako som vcera pisal do mailu,ze ma velmi ohromilo riesenie ktore bolo uverejnene v Amare,na ktorom plne pracujem,vyuzijem ho na dialkove otvaranie garazovej sekcnej brany kde tato konstrukcia plne vyhovuje.Okrem toho mam dalsi problem,pretoze pred nou mam dvojkridlovu branku na predzahradke a chcem jutakisto otvarat elektronicky,k comu som si spravil dve servomotory,sprevodovane planet.prevodovkou a snekovym prevodom otvaram jednu a druhu stranu bran.Zaciatocna akoncova polohaje zabezbecena spinacmi festo /klasicke jazyckove rele s indikaciou stavu zopnutia/.Mechanicky mi otvaranie aj zatvaranie pracuje,no ako som uz pisal ,mam naprogramovane PLC Simatic S7-200,s ktorym mi brana perfektne komunikuje s tym ze samotna elektronika je ne umerne velka a pri vypadku el.energie straca pojem o polohe,co sa napravi restartom PLC system,okrem toho ma dalsiu radu nevyhod ktore tu nebudem rozoberat.Preto som rozmyslal o tom ze by som pouzil elektronicke riadenie brany podla vasej konstrukcie.kde by som mohol vyuzit nasledne:
1.zhotovit ovladanie 2x na obe serva,no neviem ako by sa to dalo zosinchronizovat,pretoze 1.brana by sa mala zacat otvarat a 2.brana zacne otvaranie s oneskorenim cca 2sec.Zatvaranie by malo mat opacny start ako otvaranie.Opto zavora by bola pripojena na jednu aj druhu dosku elektroniky.
2.Prepracovat hardwer,no neviem aky procesor tam pouzit,samozrejme aj softwer.
Preto by som vas chcel touto cestou poziadat o pomoc za co vam vopred dakujem.Milan
Uživatelský avatar
mi.ku
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 14
Registrován: stř 13. dub 2011 15:11:40

Re: Elektronické řízení brány

Příspěvekod Sakul » čtv 14. dub 2011 23:21:02

Jak již jsem psal, ovládání dvoukřídlé brány by asi byl problém se stávajícím hardwarem. Pomalu však začínám přemýšlet o vylepšení stávající konstrukce a to jak jejího hardware, tak i software. Tam bych pak mohl zakomponovat i režim pro dvoukřídlou bránu. Pravděpodobně použiji i jiný procesor, neboť stávající by asi již nevyhověl.
Proto je pro mne v současnosti důležité znát Vaše názory a připomínky, abych na jejich základě mohl navrhnout potřebné úpravy.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1743
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Elektronické řízení brány

Příspěvekod mi.ku » stř 20. dub 2011 19:05:58

Zdravim
Ako som uz pisal,tak som vyhotovil riadiacujednotku na otvaranie sekcnej brany na garaz,s ktorou som velmi spokojny pracuje na jednotku,zatial bez chyb,co som velmi rad.Okrem ineho mi to nedalo a spravil someste 2 tieto riadiace jednotky,s nimi by som chcel poriesit otvaranie dvojkridlovej brany,co uz som prave teraz vyskusal,chodi to bez problemov len ma to jednu chybicku,a to:ak spustim otvaranie bran,tak ma problemy s tym ze zacnu sucasne sa otvarat,stane sa to ze jedna s druhou sa zpriecia a zaseknu sa ,co je chyba.Pokial som posunul na nej koncovy snimac tak ze sa nezatvorila az na doraz,v tom pripade to pracovalo spravne.Zase pri zatvarani sa vyskitol problem ten ze ju nezatvorilo na doraz.Tato chyba by sa dala poriesit tym,ze by sa upravil program na jednom procesore by sa spustenie oneskorilo o 2-3sec.a pri zatvarani na druhom procesore opet spustenie by bolo o 2-3sec.oneskorene,cim by sa cely problem vyriesil.
Preto vas touto cestou prosim ci by ste nebol ochotny upravit takto program,no hlavne ci je to realne.Za pochopenie vopred pekne dakujem.[YouTube][/YouTube]
Uživatelský avatar
mi.ku
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 14
Registrován: stř 13. dub 2011 15:11:40

Re: Elektronické řízení brány

Příspěvekod Sakul » stř 20. dub 2011 20:14:40

Takže tato úprava programu by něměla být problematická. Podívám se na to a skusím tam zařadit tyto spoždění. Jakmile to bude hotové, dám sem program na odzkoušení.
Do příštího týdne bych to měl stihnout.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1743
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Elektronické řízení brány

Příspěvekod Sakul » čtv 21. dub 2011 20:57:02

Takže dnes jsem tam udělal tu spožďovací úpravu. Dal jsem tam cca 2,5 vteřiny. Takže bych poprosil o otestování jestli to pojede. Sám jsem to vůbec netestoval, tak doufám, že to bude dobře.
Přílohy
Brana_v1_1.zip
Program ve verzi 1.1 s integrovaným spožděním při otevírání a zavírání.
(3.99 KiB) 6868 krát
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1743
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Elektronické řízení brány

Příspěvekod mi.ku » pát 22. dub 2011 0:51:29

Dakujem za velmi promtne vybavenie mojej ziadosti,ale musim pravdu povediac ze momentalne nemozem nic vyskusat pretoze som celu sustavu rozobral,prerabam celu koncepciu vkladam na servo snimac otacok-encoder,taktiez som sa rozhodol ze upravim,samozrejme s vasim suhlasom aj dosku plosnych spojov,kde by som chcel zakomponovat okrem ineho reverz priamo na doske,upravit napajanie na 24V,dat vykonnejsie trafo z dovodu napajania opto-zavory a snimacov,radu dalsich uprav,ktore potrebujem na svoje podmienky.Ak mi tato verzia ktoru upravujem bude podla mojich predstav pracovat tak ako by malo,comu pevne verim poslem vam komplet dokumentaciu aj s videom,s tym,ze ja pouzivam na navrh pl.spojov program Sprint-Layout 5.
Este raz velmi pekne dakujem za ochotu a dam vediet ako to pracuje s pozdravom...
Uživatelský avatar
mi.ku
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 14
Registrován: stř 13. dub 2011 15:11:40

Re: Elektronické řízení brány

Příspěvekod Sakul » pát 22. dub 2011 16:01:47

Už se těším na video. Bohužel jsem dosud neviděl moji elektroniku nasazenou v praxi. Kolega, kterému jsem to původně stavěl bydlí v Polsku a už se nevídáme, takže nemám moc informací. Proto jsem rád za jakékoli informace o provozu.
Pomalu připravuji novou verzi, která bude mít již integrovanou funkci vrátek, dvoukřídlé brány + několik dalších vylepšení. Počítal jsem, že přidám možnost okamžité reverzace pohybu brány bez nutnosti dosáhnout koncové polohy. Také chci přidat možnost volby různých režimů. Také upravím časy a přidám i případnou volbu času, aby bylo řízení co nejvíce univerzální.
Takže uvidíme jak to dopadne.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1743
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Elektronické řízení brány

Příspěvekod mi.ku » sob 23. dub 2011 15:21:02

Zdravim,ja vam drzim palce a by to vsetko dobre dopadlo,comu pevne verim,ja uz mam novu verziu rozpracovanu,no neviem ako skoro to dam do kopy,urcite zaslem aj video a poznatky z celej konstrukcie,ale zase mam chrobaka v hlave o tej vasej novej verzii,nemozem sa dockat.
Okrem ineho vam prajem stastne a vesele Velkonocne sviatky hodne vody a samozrejme aj vodky,hodne uspechov v praci,v rodinnom kruhu.Dakujem este raz,s pozdravom
Uživatelský avatar
mi.ku
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 14
Registrován: stř 13. dub 2011 15:11:40

Re: Elektronické řízení brány

Příspěvekod Sakul » čtv 19. kvě 2011 18:17:59

Tento týden jsem konečně začal pracovat na Elektronickém řízení brány v.2.0
Základ zůstává stejný s původním systémem, ale budou doplněny některé funkce a rozšíření. Hlavní rozdíl je v použití jiného procesoru a to PIC16F873, který disponuje dostatečný počtem portů. Díky tomu dojde k přidání funkce Vrátek, a to tím, že bude přidán další snímač, jež zastaví bránu v takové poloze, aby pěší pohodlně prošel, ale brána se zbytečně neotevírala celá. Když už jsme u těch snímačů, v nové verzi budou lépe vyřešeny vstupy. Vstupní signály budou i nadále odděleny optočleny + bude přidáno napájení těchto vstupů právě pro co nejpohodlnější zapojení optických a indukčních snímačů (průmyslové snímače například od výrobců Turck nebo Balluff), samozřejmě možnost použití mechanických koncových spínačů zůstane zachována. Také bude přepracováno celé napájení, jež už nebude obsahovat trafo, ale bude třeba externí napájení 24V (12V), to opět značně ulehčí montáž snímačů a stykačů pro pohon.
Dále budou obsažena dvě ovládací tlačítka. První bude mít naprosto stejnou funkci jako u stávající brány + druhé tlačítko bude ovládat režim Vrátek. Opět obě tlačítka budou moci být vyvedena kdekoli lokálně kabelem + dálkovým ovládáním. Dálkové ovládání zachovám od firmy Flajzar, neboť se osvědčilo a dokonce byly vyvinuty a zdokonaleny další modely i na 433MHz s kódováním KeeLoq.
Signalizace majáčkem bude také malinko přepracována, kde při pohybu brány bude majáček blikat a v případě poruchy zůstane po dobu trvání poruchy svítit.
Systém Automat/Ručně zůstane také zachován s tím, že bude možné změnit směr pohybu vrat i bez nutnosti čekat na koncovou polohu.
Přibude možnost volby různých provozních režimů a časů pomocí jumper spojek a tím co nejlépe nastavit provoz dle Vašich konkrétních požadavků.
Nyní mám několik dotazů ohledně funkcí, které integrovat či nikoli:
1. Přidání funkce brzdy motoru ? - Šlo by o další relé, které by sepnutím odbrzďovalo motor. Motor by samozřejmě musel být vybaven elektromagnetickou brzdou. Předpokládám, že by to značně zlepšilo přesnost dovírání a zároveň i bezpečnost takovýchto vrat a to ať už tím, že by se pohyb zastavoval téměř okamžitě nebo tím, že by se zamezilo možnosti bránu odtlačit ručně.
2. Vyřešení automatického zavření v automatu - Otázkou je zda například určit nejdelší čas, po který může být přerušena optická závora (viz níže) a poté vyhlásit chybu. Případně jak tuto chybu potvrzovat (automaticky nebo ručně obsluhou). Následně na to navazuje čas odblokování optické závory a zavření vrat (tento čas určuje jak dlouho má brána čekat od posledního přerušení a opětovného spojení optické závory na zavření viz níže).
3. Jednotlivé časy - Jde o to jaké nastavit časy a časové prodlevy pro různé akce:
A. Čas impulzu od motoru cca = 1vteřina (každou vteřinu musí přijít pulz od motoru), jde o kontrolu, že se motor nebo brána pohybuje. Tato funkce už byla u předchozí verze, ale zajímá mne zda je 1 vteřina optimální čas. Samozřejmě je ideální co nejdelší čas, pak je totiž hlídání univerzálnější, ale zároveň čím je tento čas delší hrozí větší riziko poškození motoru nebo jiné mechanické části vlivem jakékoli překážky nebo zaseknutí pohonu.
B. Čas blokování zavření brány optickou závorou = 1min (tento čas určuje jak dlouho může být optická závora přerušena) opět tato funkce s tímto časem byla i u předchozí verze. Opět je otázka zda je tento čas optimální případně je možno udělat dva tyto časy volitelné poté jumperem. Například 30vteřin / 1minuta.
C. Prodleva pro zavření po odblokování optické závory = 15vteřin (viz výše)
D. Prodleva pro reverzaci pohonu = zde byl původně použit čas 520ms, což se domnívám je hodně krátká doba, obzvláště pokud pokud není použit motor s brzdou. Bohužel tento čas opravdu dost dobře nedokážu vycucat z prstu a potřeboval bych nějakou praktickou zkušenost. Opět by asi byla možnost nastavit dva časy jumperem pro možnost použít motor s brzdou 1sec / 3sec pro motor bez brzdy.
E. Pokud Vám připadá, že by ještě někde měl být nastavený nějaký čas, prosím napište mi o tom.

V podstatě je pro mne v současnosti nejdůležitější vyřešení funkcí, které mají přímou souvislost s hardwarem. Časy jako takové jsou sice také důležité, ale jejich přesné odladění nemá vazbu na návrh hardware. Proto je například důležité vyřešení zda zařadit relé pro brzdu motoru, neboť toto relé již musí být řešeno integrací do hardware celého řízení. Stejně tak je důležité pokud mají být někde dva volitelné časy jumperem, zda je potřeba třeba jen volby dvou, tří nebo více různých času pro jednu funkci.
Samozřejmě pokud máte jakýkoli nápad co například stávající zařízení postrádá, napište mi o tom.
Jakmile bude dokončen návrh hardware, pokusím se vypracovat popis jednotlivých funkcí a k nim patřícím časům, abychom mohli co nejlépe odladit co a jak má brána v různých situacích dělat.

Nadále můžeme v diskusi o nové verzi řízení pokračovat v tomto tématu. Takže prosím i Vaše reakce směřujte právě tam.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1743
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Elektronické řízení brány

Příspěvekod mi.ku » čtv 09. čer 2011 12:03:35

Dobr=y den prajem,konečne som sa dostal k tej novšej ver.1.1 s oneskoreným otvaranim a zatváranim,kde sa vyskytli problemy,počitam softvéroveho charakteru.Popíšem celé zariadenioe ako pracuje:
1.V ručnom aj aut.režime pracuje tak ako by mala jedna aj druha brana s tym časovým oneskorením,pri otváraní čo je výborne.
2.prebehne čas cca 30sek.v aut .príde k zatvaraniu,sanozrejme s časovým oneskorením tak ako bola požiadavka,no zopnú relé na par sekund,vypne,zase čaká 30sek.zopne pár sekund ide ,toto sa zopakuje niekolko krat,až príde na koncový snimać.
Z toho som vydedukoval že pravdepodobne problém bude v softe.Okrem toho som prišiel na to že by bolo dobré upraviť prodlevu pred reverzáciou z 500ms na1sec.Inak k celej konštrukcii nie su výhrady,je to super samo po odstranení týchto malych nedostatkov,ktore za Vašej pomoci sa dostanu na tú spravnu dráhu,o čom nepochybujem.Preto by somVás chcel poprosit o radu,potiažne prebebnúť program hlavne čo sa týka zatvárania jednej aj druhej brany,taktiež upravit prodlevu z 500ms na 1sec.Za kladné a skore vybavenie V=am vopred ďakujem.
K tej druhej verzii 2. sa vyjadrim ale najskor si musim vsetko podrobne precitat,ale prax je iná ako teoria,pretože niektoré nedostatky sa ukážu až pri skúšani,co ja krutá realita.Ta prvá verzia,ktoru som použil na otváranie sekčnej brány ide bez chybne,povedal by som super.V kratkej dobe by som chcel spravit video o preposlem Vam ho.
S pozdravom Milan
Uživatelský avatar
mi.ku
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 14
Registrován: stř 13. dub 2011 15:11:40

Re: Elektronické řízení brány

Příspěvekod Sakul » čtv 09. čer 2011 13:43:04

Díky za info. Skusím se na to podívat. Jak jsem psal, úpravu jsem udělal bez možnosti otestování a je možné, že jsem někde něco přehlédl. Skusím se na to tedy znovu podívat. To spoždění z těch 500ms (Reverzace) určitě bude možné. Snad se k tomu dostanu ještě do konce tohoto týdne.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1743
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Elektronické řízení brány

Příspěvekod mi.ku » čtv 09. čer 2011 15:13:34

Ďakujem za odpoved,poteší ma,ak Vám to časové dovody umožnia pomoct mi čo najskor,bol by som Vám veľmi vďačný,cela elektronika otvarania brány čaká na stole na opravený program.S pozdravom a vrelou vďakou Milan
Uživatelský avatar
mi.ku
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 14
Registrován: stř 13. dub 2011 15:11:40

Re: Elektronické řízení brány

Příspěvekod Sakul » pát 10. čer 2011 15:09:31

Ještě bych se chtěl zeptat jaký používáte procesor 630 nebo 676? Abych to nemusel dělat na všechny tipy. Až to bude odladěné tak to udělám na všechny, ale pro ladění je pro mne jednodušší to dělat na jeden tip procesoru.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1743
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Elektronické řízení brány

Příspěvekod mi.ku » pát 10. čer 2011 15:52:40

Dobrý den prajem,použivam procesor 630.
Vďaka
Uživatelský avatar
mi.ku
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 14
Registrován: stř 13. dub 2011 15:11:40

Re: Elektronické řízení brány

Příspěvekod mi.ku » ned 12. čer 2011 19:24:26

Dobrý den prajem,
nehnevajte sa na mňa,ale stále mám pred sebou celú konštrukciu a skúšam,hľadám nedostatky ktoré by sa dali ešte odstrániť,popisujem:
1prodleva pred pohybom brány-cca 30sec.je zbytočne dlbá stačí 5sec.
2prodleva na OPTZ-cca 1min.stačí 5sec.(iba automat)
3taktiež som prišiel nato,že pri otváraní pokiaľ je prerušená OPTZ brána sa vobec nerozbehne,pri otvaraní by mala OPTZ Vyblokovaná.
ďAKUJEM AK SA TO Dá UPRAVIŤ,S POZDRAVOM MILAN
Uživatelský avatar
mi.ku
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 14
Registrován: stř 13. dub 2011 15:11:40

Re: Elektronické řízení brány

Příspěvekod Sakul » ned 12. čer 2011 22:13:42

Jsem rád, že hledáte nedostatky a možná vylepšení. Nyní k Vašim bodům:
1. Prodleva před pohybem brány 30s - Ano také se mi to zdálo zbytečně dlouho, ale byl to požadavek u původní konstrukce. Samozřejmě mohu tento čas skrátit.
2. Prodleva na OPTZ 1min - Tento čas byl také na přání v první konstrukci. Opět je možno ho upravit, nicméně tento čas je pouze pro případ přerušení závory, než je vyhlášena chyba. Takže čím kratší čas, tím dříve bude vyhlášena chyba. Vámi navrhovaný čas 5s by mohl způsobovat značné problémy. Proto bych tento čas příliš neměnil. V případě správné funkce nemá žádný vliv na časování zavření brány.
3. Přerušená OPTZ v základu - Zde bych to také nechal, neboť se jedná o jistý bezpečnostní prvek. Pokud totiž brána není v pohybu, ale je detekována překážka není možné bránou pohybovat, neboť není jisté, kde a jak se překážka nachází a může být cokoli vzpříčené ve vratech a pohybem by mohlo dojít k poškození nebo úrazu.

Takže ten bod jedna upravím. Ještě jsem se nedostal k opravě toho zavření, neb se mi někde stratil projekt, takže to budu muset udělat znova.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1743
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Elektronické řízení brány

Příspěvekod Sakul » pon 13. čer 2011 2:26:53

Takže jsem na tom dnes trochu zapracoval a tady je výsledek. Snažil jsem se přijít, kde by mohla být chyba s tím problémem při zavírání brány v automatu, jak ste psal, že relé naskočí, pak po pár vteřinách odpadne, následně brána čeká 30sec a potom opět relé na pár vteřin naskočí. No po pravdě musím říct, že jsem v programu nenašel jedinou chybu, která by tento efekt mohla způsobit. Je pravdou, že nemám původní projekt této úpravy, a tak jsem tam možná něco povoral při té úpravě. Nyní jsem si tedy dal pozor a úprava by měla být funkční. Pokud by se chyba vyskytla znovu, možná tuším co by ji mohlo způsobit, ale neměla by to být chyba programu. Takže v případě výskytu to opět probereme.
Při této úpravě se mi podařilo narazit na drobnou jinou chybu, která by neměla mít na chod brány prakticky žádný vliv. Problém byl v tom, že jak jsem dělal úpravu na verzi 1.1 nějak se vytratila v čekací smičce 30 sekund před zavřením brány (automat), kontrola optické závory. Nicméně v momentě rozjetí brány do základní polohy již je kontrola obnovena a vše by mělo být v pořádku. Nicméně tato chyba byla v této verzi 1.2x odstraněna.
Dále byl upraven čas původní čekací smičky na zavření brány ze 30sekund na 8sekund. Také byl upraven čas mezi reverzací na 1s z původních 500ms. Tato úprava je pouze v programu 1.2b. U verze 1.2a není potřeba neboť ji zastupuje sama úprava pro spoždění před otevřením 2,5sekundy. Tedy v případě reverzace dojde k 3vteřinové prodlevě na změně pohybu.
Opět jsem program netestoval na bráně a tak nemohu zaručit, že bude vše fungovat. Je nutno to ověřit.
Přílohy
Brana_v1.2x_PIC16F630.zip
Takže zde jsou programy pro PIC16F630 ve verzích 1.2x
(2.53 KiB) 6808 krát
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1743
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Elektronické řízení brány

Příspěvekod mi.ku » pon 13. čer 2011 22:19:40

Dobrý večer prajem,
nehnevajte sa že Vás obťažujem takto neskoro večer,ale som naprogramoval oba pice 630,ale ta samá chyba sa stáale prejavuje nie je to pravidelné.neviem či sa niečo nenaindukuje na vstupy,je to nemeratelné,neviem si momentálne s tým už radu,preto sa obraciam na Vás,s prosbou či neviete poradiť ako ďalej.Ďakujem Milan.
Samozrejme tie upravy ktore boli vykonane sa prejavili v programe,to je OK.Uvažoval som aj o tom,či napajanie snimačov by som nemal spraviť tienenými káblami,totižto ich dlžka je cca 10m.No neviem...
Uživatelský avatar
mi.ku
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 14
Registrován: stř 13. dub 2011 15:11:40

Re: Elektronické řízení brány

Příspěvekod Sakul » pon 13. čer 2011 23:50:56

Dobrý den,
takže položil bych několik otázek, které by mohly pomoci s analízou problému. Píšete, že to dělá nepravidelně, což by nemělo být programem. Takže začneme:
1: Tento problém se projevuje pouze v Automatu ?
2: Tento problém se projevuje na obou verzích programu 1.2a a 1.2b ?
3: Tento problém se projevuje i na klasické verzi programu 1.0 nebo 1.1 ?
4: Když dojde k zastavení svítí majáček?
5: Když dojde k zastavení svítí nějaká signalizační dioda?

Ono totiž tam je to tak, že pokud je v automatu brána otevřená čeká se 30 (8) sekund na zavření. Pokud není detekována překážka vrata se rozjedou do základní polohy. V tento moment se ciklicky kontroluje zda přicházejí pulzy od pohonu, zda nedojde k přerušení závory, nebo zda není docílen koncový snímač zavřených vrat. Toto jsou jediné podmínky, které v momentě zavírání vrat mohou pohyb zastavit. Přičemž pokud dojde k zastavení vlivem optické závory, vrata se zreverzují a otevřou. Takže v tomto závada nebude. Tudíž by připadala v úvahu možnost, že nepřijde pulz ve stanovené době od motoru. To by způsobilo zastavení vrat. Nicméně vrata by se neměla sama od sebe rozjet a měli by čekat na potvrzení chyby. Navíc toto by mělo být hlášeno jako chyba a měla by svítit chybová kontrolka a maják pohonu by taktéž měl svítit. Tudíš tuto možnost bych také asi zavrhl. Zbívá poslední možnost a to je dosažení koncové polohy. A zde je to zajímavé. Neboť pokud snímač zavřených vrat dá impulz, že jsou vrata v základní pozici (tedy zavřená) brána se logicky zastaví bez jakéhokoli hlášení chyby. V tento moment se program vrací do základní čekací smyčky, kde ale náhle zjistí, že stratil základní polohu. Tudíš se vrací do režimu zavírání, kdy ale musí čekat 30 (8) vteřin před pohybem. Pak se tedy opět rozjede k základní poloze. Tento jev je indikován krátkým probliknutím chybové LED a navíc při zastavení pohonu by zhasínal maják.
Takže bych se asi zaměřil na snímač zavřených vrat a klidně bych ho skusil i odpojit, aby se zjistilo, zda si neproblikne a tím nezastaví pohyb brány. Jiná možnost, proč by docházelo k zastavení a poté k samovolnému rozjezdu brány mne nenapadá. Navíc pokud tedy říkáte, že se to děje nepravidelně, asi bych to skutečně viděl na tento problém.
Sama úprava co jsem dělal se spožděním je prakticky mimo ciklus zavírání a nijak do něho nezasahuje, poté co se vrata rozjedou.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1743
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Další

Zpět na Elektronika


  • Advertisement

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků