Laserujeme na Rebelu II

Toto fórum je věnováno sekci 3D Tisk na webu Sakul World.
  • Advertisement

Laserujeme na Rebelu II

Příspěvekod Sakul » ned 25. pro 2016 17:09:26



Zdravím všechny příznivce 3D tisku. Dnešního dne jsem dokončil takový můj malý projekt a tím bylo naučit moji tiskárnu Rebel II používat Laser pro gravírování. No musím říct, že to nebyl jednoduchý úkol a narazil jsem na spoustu problémů. Proto bych se rád s mým bádáním svěřil i ostatním, kteří by třeba také chtěli něco podobného vyzkoušet. Vezmu to v krocích jak jsem tento problém řešil:

1. Volba vhodného Firmware tiskárny
Od začátku co mám tiskárnu Rebel II v ní používám firmware Marlin. Za tu dobu jsem už v tomto firmware udělal i několik změn a aktuální verzi si můžete stáhnout ZDE. V tomto tématu se tomuto firmware a jeho úpravám dost věnuji, takže doporučuji pročíst celé téma.
Celkem logicky jsem tedy nejprve chtěl použít k ovládání Laseru tento firmware. Myšlenka byla jednoduchá - ovládat Laser výstupem pro řízení ventilátoru na vývodu D9 desky Ramps. Udělal jsem tedy jednoduchou elektroniku pro spínání Laseru a napojil na vývod D9. První pokusy nedopadly dobře. Bylo jasně vidět, že tento výstup prostě nestíhá Laser ovládat a docházelo jak k opožděnému vypínání, tak i zapínání Laseru. Prostě nepoužitelné. Začal jsem tedy bádat, ale s použitím firmwaru Marlin jsem na nic kloudného nepřišel. Můj pohled se tedy zaměřil na jiný firmware a tím je Repetier. Jak jsem zjistil tento firmware přímo podporuje funkci Laseru a CNC frézky, takže se jevil jako ideální. Problém byl v tom, že jsem sním neměl vůbec žádnou zkušenost. Takže zase následovalo bádání, při kterém jsem zjistil, že tento firmware je velice šikovný a jeho autoři nabízí i webový konfigurátor, přes který je možno vše snadno nastavit. Takže po několika pokusech jsem tento firmware nakonfiguroval tak, aby spolupracoval s mojí tiskárnou. A musím uznat, že to není vůbec špatný firmware a dokonce mi přijde o něco lepší jak Marlin (pro klasický tisk). Takže pomocí tohoto firmware se mi podařilo rozchodit i řízení Laseru.

2. Použitý Laser
Laser jsem koupil na Aliexpresu za několik dolarů. Konkrétně můj laser má tyto parametry:
Wavelength: 405nm m, blue purple laser
Optical power: 200 mW
Voltage: 5.5-5.9V (it can use the phone battery or three batteries, etc.)
Current: 110-145ma
Length: 40 mm
Průměr těla: 12mm
Samozřejmě disponuje šroubovací optikou, takže se dá snadno ostřit. Jeho výkon dostačuje i na gravírování obrázků do kartonu, ale to je asi tak vše. Pokud by to někdo chtěl použít například na dřevo, asi by to již chtělo něco v řádu Watů.

3. Výkonová elektronika
Protože Laser není možno připojit přímo na desku Ramps, bylo nutné navrhnout jednoduchou elektroniku pro spínání a napájení Laseru. To se podařilo celkem snadno. Tato elektronika je pak ovládána z desky Ramps a to z vývodu D4 na vývodech pro Serva. Ty se u Rebela II nepoužívají, takže jsou volná a dobře přístupná. Trochu atypicky mám nastavenu logiku spínání tohoto výstupu, kdy spuštění Laseru se provádí logickou úrovní L (LOG-0) a vypnutí pak logickou úrovní H (LOG-1). S tímto faktem je nutno počítat, pokud by jste si navrhovali vlastní ovládání Laseru, nebo použili nějaký Laserový modul, který má již TTL ovládání Laseru integrováno (většinou výkonné Lasery nad 0,5W)

4. Program pro generování G-code
Samozřejmě, abychom mohly nějaký obrázek Laserem vypálit, potřebujeme program, který z obrázku vygeneruje G-Code, kterému naše tiskárna porozumí. Já použil malý prográmek Laser engraver Repetier, který jak už jeho název napovídá slouží jako doplněk k ovládacímu programu Repetier Host, který používám pro ovládání tiskárny. Generování G-code je pomocí tohoto prográmku snadné s minimem dalšího nastavení. Ale samozřejmě je nutno si s nastavením pohrát a naladit ho tak, aby vše s Vaší tiskárnou maximálně spolupracovalo.

5. STL soubory potřebných držáků
Nelze ani opomenout nutnost navrhnout, jak držák samotného Laseru, tak i výkonové elektroniky. Toto se také podařilo a tak konečně mohla celá úprava (vylepšení) Rebela II zdárně proběhnout.

Ve videu v úvodu tohoto příspěvku celou tuto úpravu popisuji a nějaké náznaky lze najít už v TOMTO článku. Taktéž dole na konci příspěvku najdete všechny potřebné programy, projekty a další soubory jež Vám s případnou stavbou pomohou.
Pokud se tedy rozhodnete si k Vaší tiskárně pořídit i Laser rozhodně mi napište Vaše zkušenosti, jak jste se s tím popasovali.
Přílohy
Laser_na_Rebelu-II.zip
Všechny potřebné soubory
(15.36 MiB) 768 krát
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1743
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Laserujeme na Rebelu II

Příspěvekod Sakul » čtv 05. led 2017 15:08:02

Tak jsem zase udělal nějaké testy, namontoval slabší Laser 20mW, který jak se zdá již bez problému UV vrstvu na PCB osvítí bez toho, aby ji spálil jako tomu bylo s laserem 200mW. Takže jsem zjistil, že optimální výkon Laseru je mezi 20-50mW. Cokoli silnějšího už UV vrstvu spíše než osvětluje pálí a slabší nestíhá osvětlovat při rozumných rychlostech.
Bohužel můj Laser 20mW má naprosto otřesnou optiku a navíc paprsek není bodový, ale spíše je to čárka. Takže jeho nastavení byl opravdu těžký opruz. Na méně detailní PCB s THT součástkami by to šlo použít, ale na SMD již bohužel ne. Proto se pokusím sehnat někde pořádný Laser s trochu kvalitní optikou a snad už to pak bude OK.
Při této příležitosti jsem musel udělat nový držák Laseru, protože ten slabší (20mW) co mám je o něco tlustší. Taktéž jsem doplnil schéma řídící elektroniky Laseru , aby přesně odpovídalo mému zapojení a doplnil jsem všechny hodnoty součástek.
Také jsem připravil nejnovější verzi firmware Repetier v0.92.9, kde jsem ještě zapnul podporu pro automatické zapínání ventilátoru Extruderu a případně ventilátoru zdroje nebo elektroniky. Také jsem udělal instruktážní video o tom jak se tento firmware konfiguruje přes webové rozhraní a jak se pak tento firmware zkompiluje a nahraje do tiskárny. Toto video najdete ZDE.
Doplněnou dokumentaci si můžete stáhnout na konci tohoto příspěvku.
Přílohy
Laser_na_Rebelu_2.zip
Aktualizovaná dokumentace doplněná o nejnovější firmware, držák Laseru, schéma elektroniky řízení Laseru a další.
(18.33 MiB) 741 krát
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1743
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Laserujeme na Rebelu II

Příspěvekod Joskapilot » stř 26. črc 2017 15:51:40

Ahoj
Prosímtě co si myslíš o použití laseru z ebey kolem 2,5W , jde my o to že tam píšou řízení TTL , to by mělo znamenat že by Ramps 1,4 mohl být přímo napojen na driver takového laseru?
Například tento: http://www.ebay.com/itm/Focusable-High-Power-2-5W-450nm-Blue-Laser-Module-TTL-12V-Wood-Carving-Goggles/332257541450?_trksid=p2047675.c100005.m1851&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIM.MBE%26ao%3D2%26asc%3D41375%26meid%3Ddfb207354896489899a694ed5d5753d2%26pid%3D100005%26rk%3D6%26rkt%3D6%26sd%3D311809767160
Na popis a řezání balzy a papíru by to mohlo stačit ne?
Uživatelský avatar
Joskapilot
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 77
Registrován: čtv 06. črc 2017 11:03:07

Re: Laserujeme na Rebelu II

Příspěvekod Sakul » stř 26. črc 2017 22:56:13

Ano tato verze laseru je použitelná. Ta elektronika již nahrazuje to co jsem si bastlil já. Takže tento laser je možno připojit přímo na Ramps bez nutnosti další elektroniky.
Výkon laseru 2,5W by měl být více než dostatečný na uvažované použití.


Já si nedávno namontoval laser 1W a papír řeže v pohodě. Musím to tedy ještě pořádně otestovat. Nicméně jsem viděl, že řezali papír v pohodě laserem 0,5W.

Hlavně pozor na zrak a při ostření laseru používat správné ochranné brýle.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1743
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Laserujeme na Rebelu II

Příspěvekod Joskapilot » čtv 27. črc 2017 19:08:12

Sakul píše:Ano tato verze laseru je použitelná. Ta elektronika již nahrazuje to co jsem si bastlil já. Takže tento laser je možno připojit přímo na Ramps bez nutnosti další elektroniky.
Výkon laseru 2,5W by měl být více než dostatečný na uvažované použití.


Já si nedávno namontoval laser 1W a papír řeže v pohodě. Musím to tedy ještě pořádně otestovat. Nicméně jsem viděl, že řezali papír v pohodě laserem 0,5W.

Hlavně pozor na zrak a při ostření laseru používat správné ochranné brýle.


Díky.
Ještě se zeptám moc elektronice nerozumím když tam je TTL ovládání tak z rampsu ten drát co nastavým ve firmwaru bude automaticky +5V a druhý drát do laseru mám vzít s libovolné pozice GND-zem, například endstopů u volné maxenstop pozice?
Vím že jsi ve videu popisoval jak nastavuješ tento pin na logickou "1" a tvoje elektronika to negovala a zapla laser při logické "0" ,ale je to tedy tak že logická "1" zapne Ramps do toho pinu +5V a log. "0" vypne-nula Voltů, stím že ve firmware určíš jestli laser bude zaplí při log"0"nebo log"1"?
Napájení laseru je samo z externího zdroje 12V ,na to asi použiji starý AT zdroj s PC,popřípadě ATX s vypínačem.
Dík za rady.
Uživatelský avatar
Joskapilot
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 77
Registrován: čtv 06. črc 2017 11:03:07

Re: Laserujeme na Rebelu II

Příspěvekod Sakul » čtv 27. črc 2017 22:56:32

Napájení Laseru 12V bych vytáhl přímo ze zdroje tiskárny. Je naprosto zbytečné tam dávat další zdroj.
A ano přesně jak to popisuješ (připojení TTL k rampsu) je to správně nebo minimálně bych to tak udělal já.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1743
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Laserujeme na Rebelu II

Příspěvekod Joskapilot » čtv 27. črc 2017 23:16:55

Sakul píše:Napájení Laseru 12V bych vytáhl přímo ze zdroje tiskárny. Je naprosto zbytečné tam dávat další zdroj.
A ano přesně jak to popisuješ (připojení TTL k rampsu) je to správně nebo minimálně bych to tak udělal já.

Já jedu na 24V a i větráčky už mám na toto napětí. Ale dík za potvrzení mojí teorie k zapojení laseru .Ted jsem si ještě přiobjednal ten DC/DC corvertor co my napájí arduino,abych si mohl vytisknout úhlednou krabičku.
odkaz zde:http://www.ebay.com/itm/130994366448 22kč poštovné zdarma :-)
Několik zdrojů s PC se my tu válí a tak to doufám nevadí když se to takto zkombinuje ?
Uživatelský avatar
Joskapilot
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 77
Registrován: čtv 06. črc 2017 11:03:07

Re: Laserujeme na Rebelu II

Příspěvekod Sakul » pát 28. črc 2017 0:19:01

Jo pokud je tiskárna na 24V, tak to jo. Nicméně počítačové zdroje mají celkem problém napájet jen jednu větev napětí a to ještě s tak malým odběrem. Některé ani nenastartují a jiné můžou být nestabilní. Možná by bylo lepší tam přidat také nějaký DC/DC Step DOWN měnič, třeba tento.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1743
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Laserujeme na Rebelu II

Příspěvekod Joskapilot » pát 28. črc 2017 8:23:16

Sakul píše:Jo pokud je tiskárna na 24V, tak to jo. Nicméně počítačové zdroje mají celkem problém napájet jen jednu větev napětí a to ještě s tak malým odběrem. Některé ani nenastartují a jiné můžou být nestabilní. Možná by bylo lepší tam přidat také nějaký DC/DC Step DOWN měnič, třeba tento.


To mě nenapadlo, zase méně připojených věcí navíc. A když na laser mod jedou jen krokáče tak bude mít zdroj 24V dost proudu pro laser, dík objednám si ten Convertor .
Uživatelský avatar
Joskapilot
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 77
Registrován: čtv 06. črc 2017 11:03:07

Re: Laserujeme na Rebelu II

Příspěvekod Joskapilot » pon 14. srp 2017 21:26:37

Ahoj
Tak už to maká, díky za rady . Jen mě trochu dostalo že to dělá jen pohyby jako tiskárna . Nemáte někdo zkušenosti s vektorovým programem "Inkscape" na netu jsou videa kde tímto generují Gcode s chováním jako laser, kdy to objíždí po krajích ,tak jako řezací laser.
Jen jsem ve firmware obrátil log. 1 na zapínání laseru a log.0 na vypínání , ostatní jsem nechal tak jako to má Sakul, a zapojil do laser driveru TTL ->signál(pin D4-servos) a GND ->zem z rampsu na kraji ve stejném konektoru , prostřední +pin nezapojen.
Trochu mě také vylekal laser , při testování svítil jako malá čárka, ale naštěstí se to dá vyšroubováním objektivu-čočky seřídit v malou tečku.
Uživatelský avatar
Joskapilot
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 77
Registrován: čtv 06. črc 2017 11:03:07

Re: Laserujeme na Rebelu II

Příspěvekod Sakul » pon 14. srp 2017 22:46:52

Mám objednanou stavebnici Laseru, takže až dorazí udělám pár videí ze stavby a trochu se budu věnovat Laserování a chci otestovat i Inkscape a další softy pro Laser.
Dodnes jsem program pro generování g-kódu pro řezání laseren nepotřeboval, ale na netu jsem zkoukl několik návodů jak to jde udělat. Tak uvidíme jak se zadaří.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1743
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Laserujeme na Rebelu II

Příspěvekod Joskapilot » čtv 17. srp 2017 9:58:55

Tak stále hledám a našel jsem zatím tady nějaký návod i s podpůrným softíkem pro Inkscape :
https://jtechphotonics.com/?page_id=2012

Otestuji pokud to pochopím :-)
Uživatelský avatar
Joskapilot
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 77
Registrován: čtv 06. črc 2017 11:03:07

Re: Laserujeme na Rebelu II

Příspěvekod Joskapilot » čtv 17. srp 2017 20:14:04

Tak už jsem to jakž takž rozchodil, dělá my to zatím o 2,5mm menší rozměr , ale to se odladí, zatím jsem zkoušel do balzi o tloušce 2mm , jel jsem to dvakrát za sebou pomalou rychlostí a pěkně to propálilo až na desku, kde jsem dal 5mm sololit.
Do toho Inkscape se musí nahrát plug-in Repetier ,cesta "inkscape \ share \ extensions" a dost mě dalo práce donutit program aby souřadný systém pochopil že můj koncák os X a Y není na počátku pracovní desky.
A další věc, nenašel jsem kam se dájí dát gkody pro začátek a pro konec, takže jsem musel editovat Gkode a dopsat do počátku G28(home všech os) a G0 Z50(osa Z do výšky 50mm)POZOR ten gkode bez home os je nepříjemný !!!
Plug-in Repetier jsem někde našel na netu, ale už nevím kde :)
Krátké video:https://www.youtube.com/watch?v=vXBYPTdKLkA
Zde:
Přílohy
Repetier_G-Code_Plugin_for_Inkscape.zip
(32.01 KiB) 549 krát
Uživatelský avatar
Joskapilot
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 77
Registrován: čtv 06. črc 2017 11:03:07

Re: Laserujeme na Rebelu II

Příspěvekod wili18 » pon 03. pro 2018 9:59:20

Dobrý deň,
prosím Vás o radu, asi pred pol rokom som kupil laser K40 prerobený na Arduino mega2560 s ramps 1.4. avsak FW tam nebol.
Skusil som nahrat Vás fw laser na rebelu II, zapinanie laseru ide v poriadku ale neviem nastavit riadenie výkonu PWM.
Vo web configuratore nieje žiadna možnost nastavit vystup ako je to pri zapinani laseru. Skusal som nahrat ine FW podla navodov na prerabku K40 ktore som nasiel na internete ale tie bud nesli skompilovat alebo sa vzdy vyskytla nejaka chyba .
Prosim Vas o radu či je to vobec možne vyriesit

Dakujem
Uživatelský avatar
wili18
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte 27. lis 2018 17:59:03

Re: Laserujeme na Rebelu II

Příspěvekod Sakul » pon 03. pro 2018 13:24:38

Zkus mi dát odkaz na ten tvůj laser co používáš (ideálně nějaký datasheet). Tím myslím čistě laser a případnou jeho řídící elektroniku. Takto pokud nevím vůbec co je to zač nemám samozřejmě tušení jak to připojit nebo snad nějak nastavit ve firmware.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1743
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Laserujeme na Rebelu II

Příspěvekod wili18 » pon 03. pro 2018 22:59:32

V podstate by som potreboval na zaklade prikazu M3 S0 (až S255) riadit nejaky vystup na ktorom by bolo 0-5v( pripadne 0-12V) .
Manualne sa výkon riadi potenciometrom na vstup IN - Vn zdroja /viz. obrazok/.
Myslim že takto by sa dal riadit vykon aj laseru ktory mate vo videu .

toto je laser K40 na ktorom mam povodne iba VN zdroj pre laser trubicu a motory. https://www.ebay.com/itm/40W-CO2-USB-La ... 2770653714
Přílohy
vn zdroj.jpg
Uživatelský avatar
wili18
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte 27. lis 2018 17:59:03

Re: Laserujeme na Rebelu II

Příspěvekod Sakul » úte 04. pro 2018 1:53:13

Jo takhle to je CO2. S tím nemám žádnou zkušenost.
Nicméně v mé verzi firmware s podporou Laseru je ovládání laseru na pinu mám pocit D4. Přes tento pin je Laser zapínán a zároveň je přes PWM řízen jeho výkon. Aspoň mám pocit, že to takhle bylo.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1743
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Laserujeme na Rebelu II

Příspěvekod wili18 » úte 04. pro 2018 19:48:44

Dakujem, myslel som že spinanie a pwm maju kazdy svoj pin,
teraz ale ked meram na pine 4 s tymto G kodom - na vystupe je 5V, ked v M03 zmenim S na 200 stale je vystup 5v ( samozrejme iba počas G1 ), pri S menej ako 200 vystup je 0V

M452
G28
G90
G21
M03 S255
G1 X120 Y120 F1000
G0 X0 Y0
M18

Skusal som kazdy z vstupov pre serva ale vysledok rovnaky
Uživatelský avatar
wili18
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte 27. lis 2018 17:59:03

Re: Laserujeme na Rebelu II

Příspěvekod Sakul » úte 04. pro 2018 21:08:46

Z principu PWM bude na výstupu vždy plné napětí (případně 0V ve vypnutém stavu). PWM je digitální řízení a nedokáže přímo generovat analogové napětí třeba 3V. Navíc hodnota měřená běžným měřícím přístrojem, který nepodporuje měření PWM bude vždy značně zkreslená.

Jak už jsem psal nevím nic o CO2 laserech a jejich regulaci. Je klidně možné, že má jeden vstup čistě pro zapnutí paprsku a druhý kterým se reguluje výkon. Toto ale Repetier nejspíš neumí. To je potřeba si ověřit přímo v dokumentaci k firmware https://forum.repetier.com/categories/repetier-firmware
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1743
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Laserujeme na Rebelu II

Příspěvekod oscar » ned 12. kvě 2019 16:19:23

IMG_6630.JPG
Zdravim, potreboval bych pomoct s laserem. Tiskarna mi jede, jenom mi to nepusti napeti na laser. Mam Ramps S a externi desku od tebe, viz foto. Nevim jestli tady neco propojit nebo rozpojit nebo zmenit ve firmware. Prikladam foto. Diky.
IMG_6628.JPG
Uživatelský avatar
oscar
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 40
Věk: 55
Registrován: stř 11. dub 2018 18:14:23

Re: Laserujeme na Rebelu II

Příspěvekod Sakul » ned 12. kvě 2019 16:46:50

Zapojené to máš zdá se dobře i ve firmware je to správně definované.
Aby tiskárna zapnula laser musí být osa X v pohybu. Je tam bezpečnostní funkce která nedovolí spuštění laseru bez pohybu X osy.
Dále musí být tiskárna přepnuta do režimu laseru. Už nevím přesně jak se to zapíná. Ale ten program pro přípravu G-Code pro laser to nastavuje automaticky. Je v úvodním příspěvku a ukázka je na videu.

Já laser na tiskárně nepoužívám takže vše co k tomu mohu říct jsem již v tomto tématu zdělil.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1743
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Další

Zpět na 3D Tisk


  • Advertisement
SvetHostingu.cz - ideální webhosting

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron