Sakul 3D v1.0

Toto fórum je věnováno sekci 3D Tisk na webu Sakul World.
  • Advertisement

Sakul 3D v1.0

Příspěvekod Sakul » čtv 23. lis 2017 19:51:43

Sakul 3D v1.0

Fáze vývoje:
Návrh schématu = 50%
Návrh PCB = 0%
První prototyp = 0%
Testování = 0%

Sledujte také vývoj Shieldu pro Arduino MEGA zde.

Jedná se o můj návrh elektroniky pro veškeré běžné typy 3D tiskáren. Vycházím z elektroniky Rumba +, protože je asi nejblíže mému ideálu elektroniky pro 3D tiskárnu. Použitý procesor bude 8bit ATMEGA2560-16AU. Bude možno osadit libovolné kompatibilní drivery do patic, takže v případě poruchy je velice snadné daný driver vyměnit. Deska bude mít vše integrováno, kromě displeje, který bude možné připojit plochými kabely (kompatibilní s GLCD nebo LCD2004)

V následujícím seznamu najdete všechny funkce této elektroniky a podporované firmwery:
Podporovaný firmware: Repetie, Marlin a podobné
6x Driver pro motor (Osa X,Y,Z + 3x Extruder)
Každý driver má vyvedeny řídící signály pro možnost připojit výkonnější (DIR,STEP,EN,GND)
Každý driver má výstup pro 2 motory + výstup do šroubovací svorkovnice
Až 6 koncových spínačů (X-max/min, Y-max/min, Z-max/min)
5 teplotních čidel (3x ohřev trysky, 1x ohřev podložky + 1 volitelný)
Konektor se zámkem pro Displej a čtečku SD karet
Konektor se zámkem pro Dotykový displej (zde se teprve uvidí jak dopadnou testy)
Spínání pro osvětlení (lze volit zda 12V nebo 24V)
Výstup pro Laser (jak výkonový, tak i PWM TTL a napájení Laseru volitelné 5V nebo 12V)
Výstup pro 3 ventilátory PWM (lze volit zda 12V nebo 24V)
3x výstupy pro topení extruderu (PWM)
1x výstup pro topení podložky (PWM)
Volný UART pro Bluetooth modul HC-06 (konektor pro tento modul)
4x konektor pro I2C sběrnici
4x výstup PWM pro serva (sonda autolevelingu a podobně)
Vstup pro detektor filamentu
Výstup pro ovládání zdroje (PS-ON)
Detekce napájecího napětí pro podložku + elektroniku
USB rozhraní založené na čipu CH340G
Možnost vypnout upgrade firmware (nechtěné smazání nebo přehrání firmware)

Pokud máte jakýkoli nápad co ještě přidat nebo nějak udělat určitě mi o tom napište.
INFO:
Sakul WORLD: http://www.sakul.cz/
Sakul Diskuse: http://www.forum.sakul.cz/

Možnost příspěvku (Donate):
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
BTC: 12JRVcmawzEPtgTd9SgC5ujDCGaUrgZ9vt
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 728
Věk: 37
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Sakul 3D v1.0

Příspěvekod Joskapilot » čtv 23. lis 2017 21:22:37

Ahoj
Krom těch diod mě napadá pořešit napájení , ty svorkovnice jsou pěkné , ale jde o tiskárny pro lidi-nadšence a ne každý má "krypovací" kleště , já jsem si je sice pořídil ale píšu to hlavně pro ostatní co začínají, určitě každý kdo staví 3D tiskárnu má alespoň obyč. trafo pájku a proto bych se přikláněl ke konektoru přímo na DPS , protikus si na kabel připájí lehce a když se použije třeba toto tak to proudově bude v pohodě: https://www.rasel.cz/x11953-w101/dc-konektor-xt60pw-vidlice-dps-tht Navíc se tiskárna neustále chvěje-vybruje a nedotažená svorkovnice znamená problém , repetier to asi včas zarazí , ale merlina jsem nezkoušel co to udělá když nedohřeje deska nebo tryska .
Prostě žádné svorkovnice ale pěkně konektory se zámky (blbuvzdorný, každý konektor jiný tak aby to zapojilo i dítě :-) )
Krom třeba koncáků, to stačí popsat .
Dále určitě popisky na Dps ...ventylátor trysky,ventylátor ofuku modelu, ohřev desky, ohřev trysky a podobně, třeba i laser TTL , myslím aby to bylo "blbuvzdorný"
A kdyby to šlo tak tam nějak zapojit i univerzální měnič aby tam šlo použít třeba od 12 do 40V a ardujino by dostávalo vždy jen to co má.
(Lidé rádi používají PC zdroje pro úsporu) .
Dále asi pořešit krabičku s okénkem pro Ledky co by byli na samostatném mini DPS a pak už to můžeš dělat ve velkém :-)
Cena kdyby se dostala pod 2000kč se ziskem tak supr. Jen by se to nesměli dozvědět kluci z Číny :-)
Ještě možná blbost , ale nešlo by dávat do krabičky vypínač(může být i mosfet) napájení s nějakou silnou diodou co by zastavila případné kopance od zdroje při vypínání, nebo při výpadku el. sítě 230V?

Ještě se zeptám budeš to dělat bez Arduina , nebo s ním jednodušší asi bez ale zase to pak bude s cenou muset dolů .

Doplňuji odkaz na konektory do dps :https://www.tme.eu/cz/katalog/#search=XT60PW%20&cleanParameters=1
a tady kolmá k dps : https://www.tme.eu/cz/details/xt60upb-m/konektory-dc/amass/
Uživatelský avatar
Joskapilot
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 74
Registrován: čtv 06. črc 2017 11:03:07

Re: Sakul 3D v1.0

Příspěvekod Sakul » pát 24. lis 2017 1:59:59

Ahoj,
k těm konektorům. To je poměrně složité téma a sám v tom nemám dosud zcela jasno a teprve zvažuji různé možnosti. Tvůj nápad s konektory je rozhodně zajímavý, ale musí se to promyslet ze všech stran. V první chvíli mě to celkem nadchlo. Tyto konektory určitě snesou velké proudy a celkem bez problému by se integrovaly na desku PCB. Problém, ale nastává přesně v momentě, kdy to někdo musí připájet na druhý konec. Ze zkušenosti vím, že lidé pájet neumí, i když si plno lidí myslí pravý opak. Takže se bojím, aby to místo vylepšení nebyl zdroj naprosto nečekaných problémů. Další věcí je to, že tyto konektory nemají zámek (pokud se pletu a jsou takové dej klidně odkaz kouknu na ně) a tak by se mohlo stát, že se prostě po čase uvolní (vlivem vibrací). Tím tedy nechci říct, že je nepoužiju, ale vše se musí řádně promyslet.
Dále konektory pro různé periferie (koncáky, čidla teploty, motory a podobně). Zde je to podobné. Co se týká připojení motorů, tam mám jasno a nebudu to již měnit. Každý driver bude mít výstup na 2 (respektive 3) motory. Jako výstup bude použit dvojitá jumper lišta bez zámků (stejně jako na desce Ramps) + malá šroubovací svorkovnice. To činí výstup pro motory maximálně univerzální + pokud se někomu budou motory točit obráceně bude možné pouhým otočením konektoru motor zreverzovat a nebude tak nutné editovat firmware, což je pro většinu nadlidský úkol.
Konektory pro EndStopy a čidla teploty, tam se také přikláním k použití jumper lišt bez jakýchkoli zámků. Tam na polaritě nezáleží, takže to není problém. Co se týká dalších konektorů například pro ventilátory a podobně, tak tam ještě nejsem rozhodnut, ale přikláním se buď ke šroubovacím svorkám nebo konektorům se zámkem. Konektor se zámkem by sice teoreticky eliminoval možnost špatného zapojení (přepólování), ale pouze teoreticky. Prakticky ho stejně někdo musí nakrimpovat a může to udělat stejně špatně jako kdyby to přišrouboval blbě do svorky. Navíc musí mít krimpovací nářadí, což drtivá většina lidí nemá. Takže i v tomto ohledu mi vychází šroubovací svorka jako horký favorit.
Veškeré konektory vybavené zámky jsou super neb to zvládne zapojit i dítě, a pokud je to uděláno i tak, že to nejde zaměnit, je to ideál. Bohužel je toto řešení naprosto jednoúčelové a hodí se do stavebnice tiskárny, ale už méně do elektroniky, která má být univerzální.
Popisky na PCB. Ano toto určitě bude a na všech deskách co navrhuji se snažím to co nejlépe popisovat, aby člověk nemusel nutně koukat do dokumentace, ale šlo to odvodit z popisků přímo na PCB.
Deska bude obsahovat 3 DC/DC měniče. 12V, 5V a 3,3V. Napájecí napětí desky bude 12-24V (Strop 30V). Takže v tomto ohledu bude maximálně univerzální. Všechny měniče budou mít společnou pojistku (PTC) + další klíčové obvody u kterých hrozí nějaký problém budou jištěny. Takže bude pojistka pro vyhřívanou podložku + detekce jejího přerušení, dále bude pojistka pro motory a ostatní elektroniku taktéž z detekcí přerušení. Dále samozřejmě pojistka USB napájení, pojistka pro měniče a zvažuji pojistku pro napájení koncáků a možná ještě někde.
K použitým napájecím zdrojům. Bude i konektor pro ovládání ATX zdroje (PS-ON). I když teda jsem zásadně proti používání počítačových zdrojů neb jsou pro toto použití extrémně nevhodné a pramení z toho hodně problémů.
Ano samostatné kontrolky jež bude možno vyvést na viditelné místo. To je dobrý nápad. Moje představa je taková, že budou jak LED na desce, ale ty budou vždy před výkonovým prvkem, aby se zachovala univerzálnost a velký rozsah napájecího napětí. Pak bude totožná sada jež půjde vyvést do panelu a ta bude již za výkonovým prvkem. Takto bude i v případě nutnosti dobře diagnostikovat závada na výkonovém prvku.
K té ohraně na vstupu napájení. Přepěťovou ochranu tam dávat nebudu. Při použití kvalitního zdroje jsou veškeré ochrany integrovány v tomto zdroji. Ochrana proti přepólování tam bude a bude to pěkná šleha, když to někdo otočí. Jinak já používám všude UPSky neb u nás vypínají elektriku furt (stačí trocha větru nebo deště), takže tiskárnu a její napájení mám ošetřeno takto a rozhodně to doporučuji všem. Cena UPS již dnes není taková a v místech, kde je se sítí problém se rozhodně vyplatí. Není nad to když člověk tiskne něco 20 hodin a po 19ti hodinách tisku bliknou proudem (to se mi jednou stalo, ale už se nestane).

Co se týká ceny, tak to je samozřejmě velká neznámá. Pokud se to nechá vyrobit v číně bude cena rozumná, pokud tady bude to neprodejné.
INFO:
Sakul WORLD: http://www.sakul.cz/
Sakul Diskuse: http://www.forum.sakul.cz/

Možnost příspěvku (Donate):
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
BTC: 12JRVcmawzEPtgTd9SgC5ujDCGaUrgZ9vt
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 728
Věk: 37
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Sakul 3D v1.0

Příspěvekod Joskapilot » ned 26. lis 2017 1:08:24

Tady jsem našel možné jištění konektoru při použití kolmých k DPS , ber to s rezervou, tento držáček by se musel dělat levněji https://hobbyking.com/en_us/multirotor-xt60-connector-fixed-mounting-board-1pc.html
a možná by to bylo lepší pro pár konektorů zároveň .
Jinak pokud by za to někdo nepotáhl tak drží dobře i s vybracemy , používají to modeláři v e.letadlech. Když by tam byl konektor na dps kolmý a následně by kabely z krabičky šly kolmo dolů, tak by tam vznikla 90 st. ohnutí silného kabelu a tím pravděpodobněji by to také mělo menší snahu odskočit .Ale i pojistit tavnou pistolý by nebylo od věci, jestli už to není moc "fušařina"...

Ještě jsem si vzpoměl na starý router , že tam měli ledky na hraně DPS jakoby do strany o 90st. natočený a DPS v tom místě trochu "vyčuhoval" , to by bylo možná ještě jednodušší řešení. Když beru fakt , že elektronika je za levým svyslím nosníkem připevněna svysle , tak by například ty diody včetně DPS "čouhaly" v pravo a krabička by měla jen na pravé straně otvory přesně dle rozměrů led diod .
Uživatelský avatar
Joskapilot
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 74
Registrován: čtv 06. črc 2017 11:03:07

Re: Sakul 3D v1.0

Příspěvekod Sakul » ned 26. lis 2017 9:09:41

No s těma konektorama jsi mě dost nahlodal, takže asi bude kompromis a dám tam jak šroubovací svorkovnici tak tento konektor, ať si každý vybere co mu vyhovuje. Ty ledky budou na samostatném panelu, propojené plochým kablíkem, aby šli dát kamkoli a pokud je někdo nepotřebuje, tak je neosadí.
INFO:
Sakul WORLD: http://www.sakul.cz/
Sakul Diskuse: http://www.forum.sakul.cz/

Možnost příspěvku (Donate):
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
BTC: 12JRVcmawzEPtgTd9SgC5ujDCGaUrgZ9vt
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 728
Věk: 37
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Sakul 3D v1.0

Příspěvekod Joskapilot » stř 29. lis 2017 19:04:19

Ještě k ledkám, co použít toto : https://www.gme.cz/drzak-na-4-led-diody-kss-pld4-3b
Když se to šikovně umístí, tak se k tomu dá udělat krabička s ovory do boku a nemusíš řešit ten externí výstup ledek.
Uživatelský avatar
Joskapilot
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 74
Registrován: čtv 06. črc 2017 11:03:07

Re: Sakul 3D v1.0

Příspěvekod Sakul » stř 29. lis 2017 19:54:08

No ono de hlavně o to, že nebudu mít tolik místa na kraji PCB, abych tam dostal všechny LED. Kraje potřebuju hlavně osadit konektory. Budu rád, když se mi povede dát někde na prostředek konektor pro všechny LED. A abych se přiznal LEDky jsou to poslední co budu řešit. Mám takovou zkušenost, že i když dávám plno ledek pro různé signalizace u většiny mých projektů a zařízení, stejně pak nikdo neví co která znamená a rozhodně si to nikdo nezjišťuje v manuálu. To až teprve, když něco nejde a na to většinou stačí ty diody přímo na PCB. Takže ve své podstatě je nějaký panýlek jen taková estetická fičura. Nicméně pokud to bude jen trochu možné dám tam na něj výstup a finální provedení budu řešit až jako poslední věc.
Momentálně řeším jaké použít pojistky a jaké patice na ně, aby to bylo optimální. Zatím to vypadá, že budu muset ubastlit nějaké svoje univerzální pouzdro, aby tam šli nožové Auto pojistky pokud možno všechny tři tipy a pasovali tam různé patice na tyto pojistky. Tak snad se to nějak povede.
INFO:
Sakul WORLD: http://www.sakul.cz/
Sakul Diskuse: http://www.forum.sakul.cz/

Možnost příspěvku (Donate):
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
BTC: 12JRVcmawzEPtgTd9SgC5ujDCGaUrgZ9vt
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 728
Věk: 37
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Sakul 3D v1.0

Příspěvekod Joskapilot » stř 29. lis 2017 20:13:50

Pokud to chceš "bastlit" tak já to dělal z faston konektorů , jednoduše tam co přijde kabel jsem to přesnýma štípačkami typu X ucvakl z obou stran ,aby tam zustal jako by silnější pin a ten jsem zapájel na dps s dírou 1,2mm (oboustraně zapájel přímo na Ramps 1,4).
Pak jsem mezi ty dva páry konektorů dal plastový proužek ze staré kreditky a celé to přetáhl smršťovací bužírkou , ale hned jak jsem to udělal, tak jsem si říkal že by tomu slušelo udělat to z ABS plastu jako celek aby to bylo zpevněné a hezké :-) , když už mám tiskárnu. Dělal jsem to totiž až na mém druhém Rampsu co mě zbyl jako rezerva , na tiskárně mám pojistkové pouzdro koupené na ebay a na Rampsu mám drátové propojky natvrdo. Máto výhodu na výměnu pojistek nerozděláváš krabici elektroniky , ale jen odděláš plexi překryt pojistkového pouzdra , tedy jen teoreticky , zatím jsem pojistky nemusel měnit.
Uživatelský avatar
Joskapilot
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 74
Registrován: čtv 06. črc 2017 11:03:07

Re: Sakul 3D v1.0

Příspěvekod Sakul » stř 29. lis 2017 20:50:09

No mám tady právě nějaká pouzdra na tyto pojistky, ale každé má trochu jinak vývody. I tu variantu z fastonů jsem dělal. Mám verzi přímo do PCB, která pasuje perfektně. Chci udělat univerzální pouzdro do PCB, aby tam pasovalo co možná nejvíce verzí těch patic. Ještě čekám až nějaká pouzdra dorazí z číny a pak něco sesmolím.

Zrovna teď jsem řešil trochu zapeklitý problém s přepínáním 12/24V. Na desce bude totiž DC/DC měnič z 24V na 12V. To je super při napájení z 24V, ale už méně super při napájení z 12V. Navíc tento měnič bude mít max proud 1A a vzhledem k tomu, že mám z 12V i výstup pro LASER nemuselo by to na nějaký silnější stačit. Tak jsem tam dal přepínání pomocí Jumper spojky, a bude se tak moct jednoduše do 12V větve zapnout buď výstup z toho měniče nebo přímo vstup z měniče. Takže pokud bude vstupní napájení 12V půjde tam nastavit 12V a pokud bude 24V půjde nastavit jak 12V/1A, tak i 24V.
Možná je to trochu chaos, ale to už tak bývá, když člověk chce, aby to bylo universální.
Teď ještě dodělám napojení pro výstup osvětlení a detektor filamentu a budu pomalu hotov.
INFO:
Sakul WORLD: http://www.sakul.cz/
Sakul Diskuse: http://www.forum.sakul.cz/

Možnost příspěvku (Donate):
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
BTC: 12JRVcmawzEPtgTd9SgC5ujDCGaUrgZ9vt
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 728
Věk: 37
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Sakul 3D v1.0

Příspěvekod Joskapilot » stř 29. lis 2017 21:42:38

No když už si stím děláš takovou práci tak to určitě budeš mít na kšeft a pak by se hodilo udělat "dvě"verze , tedy spíše jednu co budeš mít tou propojkou nastaveno bud na 12V a nebo 24V, a na každou desku udělat popisek (12V)+(24V) ,například bílé kolečka s nápisem obou napětí a když bude někdo chtět například 12V verzy tak nějakou fixou , nebo barvou zaškrtneš značku 12V fajfkou .(propojka by šla také zakápnout namísto plomby barvou)

A ještě si říkám, že kdybys tam měl ty konektory paralelně se svorkovnicí tak já bych tu svorkovnici použil na napájení externího měniče pro výkonnější laser(při 24V) místo rozdvojky , takže by ty dvě možnosti napájení měli opravdu využití.
Uživatelský avatar
Joskapilot
Začátečník
Začátečník
 
Příspěvky: 74
Registrován: čtv 06. črc 2017 11:03:07


Zpět na 3D Tisk


  • Advertisement
SvetHostingu.cz - ideální webhosting

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků