Úprava STL souborů

Toto fórum je věnováno sekci 3D Tisk na webu Sakul World.
  • Advertisement

Úprava STL souborů

Příspěvekod parapc » pon 11. pro 2017 15:14:47

Dobrý den všem, na popud Sakula :D jsem založil nové vlákno a chci se zeptat v čem upravujete stl soubory. Čekám na dodání dílů, abych mohl přestavět svoji starou rozbitou tiskárnu a tak dumám nad dalšími věcmi ohledně tisku. Budu potřebovat předělat destičku na vypínače (mám jiný rozměr vypínačů) ale nevím v čem.
Díky za jakoukoli pomoc.
Uživatelský avatar
parapc
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 20
Registrován: sob 11. lis 2017 16:32:18

Re: Úprava STL souborů

Příspěvekod Sakul » pon 11. pro 2017 18:37:46

Tak já rozhodně doporučuji se vydat cestou vlastního návrhu. Takže si pořídit nějaký program pro 3D modelování, jsou jich spousty a plno je i zcela zdarma. Já používám DesignSpark Mechanical 2.0, je v češtině a velice jednoduchý a intuitivní. Lze v něm nakreslit cokoli. Samozřejmě třeba někdo doporučí něco jiného, jde o to si najít nástroj, který člověku nejlépe vyhovuje.
No a pak v takovémto programu si navrhovat vlastní objekty. Kdokoli to s 3D tiskem myslí vážně musí bezpodmínečně ovládat některý takovíto program.
Samozřejmě i v tomto programu jde načítat STL soubory, ale rovnou zapomeňte na jejich nějakou jednoduchou editaci. Je to pořádnej opruz a fakt je jednodušší celej model udělat znovu.
Ale, abych odpověděl i na otázku v čem editovat STL, tak já k tomu používám nástroj jež je přímo součástí Windows 10 a jmenuje se 3D Builder. V posledních aktualizacích se přímo ve Windows rozšířily i další programy pro práci s 3D objekty jako je 3D Malování a podobné.
Nicméně můj postup je takovýto:
Pokud mám nějaké STL, které potřebuju upravit a fakt se mi ho nechce kreslit celé znova v DSM, otevřu ho v 3D Buildru. No a podle toho co chci je třeba postupovat dál. Takže pokud jsem potřeboval například z daného STL odstranit nápis nebo naopak nějaký přidat normálně si v DSm vytvořím ten nápis a pak ho v 3D buildru promítnu na místo kde ho chci v tom stlku a dám odečíst. No a mám nápis. Pokud ho chci smazat postup je podobný prostě si udělám výplň původního nápisu v DSM a dám přičíst. Takovéto jednoduché věci tam jdou celkem snadno. Ale jak říkám základ je umět namalovat cokoli co potřebuji v nějakém 3D programu a nespoléhat se pouze na to, že něco zedituju nebo někde stáhnu, to je silně neefektivní a brutálně pracné.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Úprava STL souborů

Příspěvekod parapc » pon 11. pro 2017 20:11:41

No já mám slušné zkušenosti s CINEMA 4D ale tam se toho moc udělat s stl nedá nebo to aspoň já neumím, protože jsem to nikdy nepotřeboval. Takže asi budu postupovat podle tvé rady tzv. od píky. Je pravda, že na dlouhé zimní večery to bude docela dobrá zábava, tedy pokud se nezasekám na tiskárně samotné. Už se těším na rekonstrukci a mám docela dost nápadů, tak doufám, že se mi podaří je realizovat. :) Díky a hezký den.
Uživatelský avatar
parapc
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 20
Registrován: sob 11. lis 2017 16:32:18

Re: Úprava STL souborů

Příspěvekod parapc » stř 13. pro 2017 9:50:38

Tak jsem si nakonec nechal poradit od Sakula (žádný jiný příspěvek se tu neurodil :) ) a nainstaloval jsem DesignSpark Mechanical 2.0. Je tak jednoduchý, že mi pro pochopení tvorby modelů stačilo jedno video z nápovědy. Vyzkoušel jsem jak předělat stl-ko, tak vytvořit nový model. Předělat stl-ko je skutečně pakárna, takže nakonec skóre předělání a vytvoření bylo 35/10 minut. Vyrobil jsem tedy destičku stejné velikosti jako originál a vešlo se mi tam 6 vypínačů o velikosti 10x15 mm. Do přílohy dávám svoje stl-ko a kdyby byl někdo ochotný ho zkontrolovat, byl bych vděčný.
Díky
Přílohy
Panel_6_tlacitek_10x15.zip
(1.71 KiB) 459 krát
Uživatelský avatar
parapc
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 20
Registrován: sob 11. lis 2017 16:32:18

Re: Úprava STL souborů

Příspěvekod Sakul » stř 13. pro 2017 15:16:23

Jsem rád, že DSM se ti líbí. Já jsem dlouho hledal ten správný program na tvorbu 3D objektů a opravdu tento mě oslovil nejvíce.
Dnes už takřka cokoli vyfrknu do několika minut, dělal jsem na tom celou CNC frézku a je to paráda.
Jinak panýlek vypadá dobře.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08


Zpět na 3D Tisk


  • Advertisement

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků