Opačný směr koncových spínačů

Toto fórum je věnováno sekci 3D Tisk na webu Sakul World.
  • Advertisement

Opačný směr koncových spínačů

Příspěvekod michalekuba » stř 14. srp 2019 20:02:10

Zdravím vás,

jsem ohledně 3D tisku začátečník, tudíž mě omluvte za mé někdy pitomé dotazy. Samozřejmě se vždycky snažím nejdřív hledat na Googlu, bohužel, ohledně tohoto problému se mi nepodařilo nic najít.

Mám doma 3D tiskárnu postavenou na konstrukci robota Scara (konkrétně je to přesně tato konstrukce). Co se týče hardwaru, jedná se o velice oblíbenou kombinaci Arduino Mega + RAMPS v1.4. Co se týče stavebních prací, je všechno v podstatě hotovo, takže jsem se vrhnul na software. Používám firmware, který se nachází na Thingiverse u výše uvedeného modelu. Jak už název ZIP souboru napovídá, jedná se o firmware Marlin, který je však upraven pro 3D tiskárny Scara.

Na levé straně konstrukce (při pohledu zepředu) mám přimontovány koncové spínače pro osy X a Y - které, jak doufám, jsou pro minimální krajní pozici, takže je mám na RAMPSu připojeny do konektorů X-min a Y-min.

Celou tiskárnu posléze ovládám přes Pronterface. Když otestuji jednotlivé směry, vše jede správně, tudíž motory jsou zapojeny správně a jedou správným směrem. Když otestuji koncové spínače, o kterých jsem psal výše, taky fungují korektně. Problém je však při pohybu. Když rukou zamáčknu koncové spínače na levé straně, automaticky bych čekal, že ruka pojede pouze vpravo a vlevo ne - v praxi to však vypadá tak, že doleva jede naprosto v klidu a doprava se ani nehne.

Můj dotaz je tedy jasný: jak to ve firmwaru nastavit tak, aby to jelo správně? Díky za odpovědi, JM.
Uživatelský avatar
michalekuba
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte 13. srp 2019 13:25:37

Re: Opačný směr koncových spínačů

Příspěvekod Sakul » stř 14. srp 2019 20:33:41

Bohužel neuvádíš jak máš ty koncáky zapojené elektricky. Z logiky věci se na Ramps používá zapojení rozpínacího kontaktu proti zemi. Pokud to máš takto, tak je v tom firmware to definované obráceně a buď přepoj koncáky nebo to změň ve firmware:


Případně zkus přesněji popsat jak to máš zapojené.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Opačný směr koncových spínačů

Příspěvekod michalekuba » stř 14. srp 2019 20:54:04

Sakul píše:Bohužel neuvádíš jak máš ty koncáky zapojené elektricky. Z logiky věci se na Ramps používá zapojení rozpínacího kontaktu proti zemi. Pokud to máš takto, tak je v tom firmware to definované obráceně a buď přepoj koncáky nebo to změň ve firmware:


Případně zkus přesněji popsat jak to máš zapojené.


Díky za odpověď. Co se týče koncáků samotných, vodiče na nich jsou připojeny do "režimu" normally closed - neboli když nejsou sepnuté, prochází jimi napětí a když je sepnu, proud neprochází. Co se však týče této logiky, mám nastaveno vše správně, neboli když jsou nesepnuté, Marlin hlásí open a když je rukou sepnu, vidím v konzoli TRIGGERED. Problém je prostě v tom, že když sepnu například koncák pro osu X na levé straně (tedy X-min), osa samotná se chová přesně naopak: doleva se hýbe, ale doprava ne.

PS: Oba koncáky mám na RAMPSu připojeny na konektory X- a Y- (logicky) a jsou připojeny na piny S a -.
Uživatelský avatar
michalekuba
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte 13. srp 2019 13:25:37

Re: Opačný směr koncových spínačů

Příspěvekod Sakul » čtv 15. srp 2019 6:56:25

No pokud je to takto, že rozpínací kontakt proti zemi, tak ale jak je do definované ve firmware, tak tam je otočená logika. Stáhl jsem firmare z toho odkazu co jsi tu dal.
Nicméně asi jednoduchý test. Dej referovat osu a sleduj kam se to rozjede. Pokud to jede ke koncáku mělo by to být OK. Pokud to jede na druhou stranu reverzuj motor a zkus to znova.
Tímto, velice snadno během chvilky přijdeš na to kde je problém.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Opačný směr koncových spínačů

Příspěvekod michalekuba » čtv 15. srp 2019 12:52:35

Sakul píše:No pokud je to takto, že rozpínací kontakt proti zemi, tak ale jak je do definované ve firmware, tak tam je otočená logika. Stáhl jsem firmare z toho odkazu co jsi tu dal.
Nicméně asi jednoduchý test. Dej referovat osu a sleduj kam se to rozjede. Pokud to jede ke koncáku mělo by to být OK. Pokud to jede na druhou stranu reverzuj motor a zkus to znova.
Tímto, velice snadno během chvilky přijdeš na to kde je problém.


Možná bude lepší, když uvidíš firmware, který už jsem si upravil dle svých potřeb (zde). Je to úplně stejný firmware, který se nachází na Thingiverse u modelu, na který jsem zde dával odkaz, jen už jsou mým zásahem upraveny některé hodnoty včetně koncových spínačů. To znamená, že motory jedou správným směrem, koncové spínače mají správnou logiku (stisknu - TRIGGERED, povolím - open), to již není třeba řešit. Jediný problém, který momentálně mám, je ten, že firmware si z nějakého záhadného důvodu "myslí," že když zmáčknu koncové spínače na levé straně, tak na levou stranu pohybovat motory může, ale na pravou ne - což je samozřejmě blbě. Potřebuji to logicky tak, aby když aktivuji koncáky nalevo, se doleva nepohyboval a pohyboval se pouze doprava. Doufám, že to vysvětluji nějak srozumitelně, protože mám trošku pocit, že si nerozumíme...
Uživatelský avatar
michalekuba
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte 13. srp 2019 13:25:37

Re: Opačný směr koncových spínačů

Příspěvekod Sakul » čtv 15. srp 2019 14:40:39

Rozumíme si naprosto dobře.
Nicméně, aby mi něco napovědělo co je špatně potřebuji vědět co to dělá, když dáš referovat osu. To je totiž to podstatné.
To že držíš koncák a pak dáváš nějaké povely jen tiskárnu mate pokud předtím neměla hotovou referenci.
Takže skus dát referenci a pak napiš co se dělo. Samozřejmě buď připraven tiskárnu vypnout pokud se začne dít něco jiného než že se daná osa, kterou referuješ rozjede ke svému minimálnímu koncáku.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Opačný směr koncových spínačů

Příspěvekod michalekuba » čtv 15. srp 2019 14:44:31

Sakul píše:Rozumíme si naprosto dobře.
Nicméně, aby mi něco napovědělo co je špatně potřebuji vědět co to dělá, když dáš referovat osu. To je totiž to podstatné.
To že držíš koncák a pak dáváš nějaké povely jen tiskárnu mate pokud předtím neměla hotovou referenci.
Takže skus dát referenci a pak napiš co se dělo. Samozřejmě buď připraven tiskárnu vypnout pokud se začne dít něco jiného než že se daná osa, kterou referuješ rozjede ke svému minimálnímu koncáku.


Fajn. Teď se asi zeptám jako idiot, nicméně co znamená "referovat osu"? Je to home pozice, nebo něco jiného? Omlouvám se za naprosto začátečnickou otázku, nicméně prozatím se v tom fakt moc nevyznám.
Uživatelský avatar
michalekuba
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte 13. srp 2019 13:25:37

Re: Opačný směr koncových spínačů

Příspěvekod Sakul » čtv 15. srp 2019 14:52:19

Ano jde o Home pozici.
Jinak jsem koukal, že máš asi ve firmware chybu, pač máš vypnuté PullUp odpory na vstupech pro koncáky:
Kód: Vybrat vše
// coarse Endstop Settings
#define ENDSTOPPULLUPS // Comment this out (using // at the start of the line) to disable the endstop pullup resistors

Takto by to mělo být správně. Ty to máš zakomentované.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Opačný směr koncových spínačů

Příspěvekod michalekuba » čtv 15. srp 2019 14:56:22

Sakul píše:Ano jde o Home pozici.
Jinak jsem koukal, že máš asi ve firmware chybu, pač máš vypnuté PullUp odpory na vstupech pro koncáky:
Kód: Vybrat vše
// coarse Endstop Settings
#define ENDSTOPPULLUPS // Comment this out (using // at the start of the line) to disable the endstop pullup resistors

Takto by to mělo být správně. Ty to máš zakomentované.


Tak pokud jde o home pozici, mám zde další problém (který jsem původně chtěl vyřešit v jiném vláknu, nicméně nebude od věci to vyřešit najednou). Když se v Pronterface pokusím o homování os X, Y a Z, jediná osa, která něco dělá, je osa Z. Ta se však homuje trochu podivně. Jede asi 30 sekund směrem dolů, a když náhodou narazí na koncák, tak ho naprosto ignoruje a jede dál (a to už samozřejmě musím zasáhnout já, jinak by ten spínač rozdrtila na kaši).

PS: Ještě jeden poznatek: když minimální koncáky na levé straně připojím na RAMPSu do konektorů + (tedy konektorů pro pravou stranu), tak to najednou jede správně včetně správného směru. Nechápu. :shock:
Uživatelský avatar
michalekuba
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte 13. srp 2019 13:25:37

Re: Opačný směr koncových spínačů

Příspěvekod Sakul » čtv 15. srp 2019 15:24:03

Takže teď je ještě otázka, kde má ta tiskárna jako nulový bod.
Protože to je naprostý atyp co používáš, tak to nemusí být nutně levý přední roh. Toto je potřeba vědět jak to má být. Bez toho nejde nic ladit.

Nyní k tomu referování OS. Pokud dáš povel referovat osu (například X) musí se začít něco dít. Je několik scénářů co se bude dít:
1. Vše je OK - Osa se rozjede ke svému MIN koncáku, najede na něj, zastaví, sjede z něj, opět na něj najede, a pak dle konfigurace může buď zastavit nebo udělá nějaký odskok (offset).
2. Osa se rozjede od snímače a jede stále. Prohozený směr motoru dané osy.
3. Osa se rozjede od snímače, ale po chvilce zastaví (nejspíš s chybou). Koncový spínač je ve špatné konfiguraci a tiskárna si myslí, že už na něm je. Takže se z něj pokouší sjet, aby na něj mohla zase najet. Protože je ve špatné konfiguraci nehlásí, že z něj osa fyzicky sjela a měla by zastavit.

Pokud se nic neděje je něco hodně špatně a to jak hardware nebo firmware a je potřeba zjistit, kde je problém. Příčin tohoto může být asi miliarda a nedá se říct, kde je problém.

Opět mám nesrovnalost ve tvém firmare pro osu Z. Jako minimální pozici máš definované: #define Z_MIN_POS MANUAL_Z_HOME_POS což by znamenalo, že se musí někde ještě definovat co je nulová pozice. Neznám tento druh tiskáren a netuším co tím chtěl autor říct. Já používám #define Z_MIN_POS 0
Ty tam máš nějakou definici pro tiskárnu Delta typu.

Toto budeš muset asi konzultovat s někým, kdo má tuto tiskárnu a orientuje se v nastavení jejího firmware.
INFO:
Sakul WORLD: www.sakul.cz/
Sakul YouTube: www.youtube.com/user/sakulraider

Možnost příspěvku (Donate):
Patreon: https://www.patreon.com/sakul
PayPal: SakulRaider@seznam.cz
BU: 670100-2208863541/6210
Uživatelský avatar
Sakul
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1745
Věk: 43
Registrován: úte 30. bře 2010 18:13:08

Re: Opačný směr koncových spínačů

Příspěvekod michalekuba » čtv 15. srp 2019 15:44:07

Sakul píše:Takže teď je ještě otázka, kde má ta tiskárna jako nulový bod.
Protože to je naprostý atyp co používáš, tak to nemusí být nutně levý přední roh. Toto je potřeba vědět jak to má být. Bez toho nejde nic ladit.

Nyní k tomu referování OS. Pokud dáš povel referovat osu (například X) musí se začít něco dít. Je několik scénářů co se bude dít:
1. Vše je OK - Osa se rozjede ke svému MIN koncáku, najede na něj, zastaví, sjede z něj, opět na něj najede, a pak dle konfigurace může buď zastavit nebo udělá nějaký odskok (offset).
2. Osa se rozjede od snímače a jede stále. Prohozený směr motoru dané osy.
3. Osa se rozjede od snímače, ale po chvilce zastaví (nejspíš s chybou). Koncový spínač je ve špatné konfiguraci a tiskárna si myslí, že už na něm je. Takže se z něj pokouší sjet, aby na něj mohla zase najet. Protože je ve špatné konfiguraci nehlásí, že z něj osa fyzicky sjela a měla by zastavit.

Pokud se nic neděje je něco hodně špatně a to jak hardware nebo firmware a je potřeba zjistit, kde je problém. Příčin tohoto může být asi miliarda a nedá se říct, kde je problém.

Opět mám nesrovnalost ve tvém firmare pro osu Z. Jako minimální pozici máš definované: #define Z_MIN_POS MANUAL_Z_HOME_POS což by znamenalo, že se musí někde ještě definovat co je nulová pozice. Neznám tento druh tiskáren a netuším co tím chtěl autor říct. Já používám #define Z_MIN_POS 0
Ty tam máš nějakou definici pro tiskárnu Delta typu.

Toto budeš muset asi konzultovat s někým, kdo má tuto tiskárnu a orientuje se v nastavení jejího firmware.


Ano, ta tiskárna je šílený atyp a popravdě, kdybych si měl vybrat, jakou 3D tiskárnu chci, tak to rozhodně nebude Scara. Bohužel jsem k ní přišel jak bezruký k volantu a tak se ji nějak snažím rozchodit. Zkusím se zeptat autora stavby, jestli náhodou neví, co s tím, ale obávám se, že se znalostma této konstrukce je na tom hodně podobně jako já. Nicméně díky za trpělivost při mých tupých dotazech, vážím si toho.
Uživatelský avatar
michalekuba
Chcíplotina
Chcíplotina
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte 13. srp 2019 13:25:37


Zpět na 3D Tisk


  • Advertisement

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků

cron